ŠTA SKIDA STARAČKE FLEKE: Koja je razlika između ovakvih pojava i malignih promena koje samo liče na ove promene
PRE nego odlučite da staračke fleke sa ruku i lica uklanjate raznim kremama i domaćim preparatima, poput soli i limuna, trebalo bi da odete na pregled kod dermatologa.
Doktorka Lana Ćirković, dermatolog Zavoda za kožne i venerične bolesti u Beogradu, kaže da postoje maligne promene koje u početku izgledaju slično kao staračke fleke:
- Zato je važno da dijagnozu postavi specijalista. Inače, promene koje najčešće viđamo na licu i šakama osoba starijeg životnog doba nazivamo solarni lentigo, a u narodu se one zovu i staračke pege. Najčešće nastaju posle 40. godine, kod svih fototipova kože, ali su nešto češće kod osoba svetle puti. Nastaju na koži koja je izložena UV zračenju i to su tamne promene u nivou ili malo iznad nivoa kože, ovalog, okruglog ili nepravilog oblika, jasno ograničene.
Ukoliko se utvrdi da je zaista reč o staračkim flekama ili pegama, doktorka Ćirković napominje da bi one trebalo da se leče samo proverenom dermatokozmetikom i lekovima savetovanim od strane dermatologa.
- Važno je da lekar odredi i broj i učestalost tretmana, jer one može da bude različit, zavisno od delova kože na kojima se promene nalaze - kaže naša sagovornica.
Prema rečima dr Ćirković, najefikasniji način uklanjanja staračkih fleka je krioterapija koja podrazumeva primenu tečnog azota. Od pomoći su i laseri, kao i određeni hemijski pilinzi.
- Postoje i preparati koji su formulisani u obliku krema ili gelova koji mogu da ublaže ili uklone solarni lentigo - kaže dr Ćirković.
-Ti preparati najčešće u sebi sadrže retinoide ili hidrohinon, ali uglavnom ne mogu da se nabave u slobodnoj prodaji, već se kupuju uz recept.