DA LI SU SUZE UVEK LEKOVITE: Evo da li "isplači se, biće ti lakše" ima smisla u stvarnosti

В. Н. 19. 12. 2021. u 11:11

KOLIKO puta smo, u teškim situacijama, dobili savet - "isplači se, biće ti bolje", a naučnici su u pokušaju da dođu do odgovora da li su suze zaista lekovite, došli i do zaključka da, zavisno od toga kakve smo osobe, plač može da bude i - manipulacija: način da se privuče pažnja.

Foto: Free Images Pixabay

Iako je ostalo još dilema u objašnjavanju fenomena plača: kada je on zaista izraz emocija, a kada nečeg drugog, utvrđeno je ono što svi u praksi već znamo- da žene češće plaču. Naime, naučnici su izračunali da muškarci plaču između šest i 17 puta godišnje, a žene pet puta više.

Plač je nekad manifestacija bespomoćnosti, ali i reakcija na kritike i konfliktne situacije. Plakanje, dakle, nije samo izraz osećanja, nego pokazuje i kakvi smo ljudi, tvrde naučnici.

Jedna studiji britanskih istraživača pokazala je da bebe koriste plač kako bi privukle pažnju roditelja, što pokazuje da manipulacija suzama počinje još u najranijem detinjstvu. Ljudi su jedina vrsta koja plače zbog emocija, ali eto, ima i naučnih dokaza koji opravdavaju sugestiju - ne veruj suzama.

Osim emotivnog i manipulativnog, plač može da bude i refleksni izazvan nadražajima iz okruženja, kao recimo dok sečemo luk ili kada šampon uđe u oči. Te suze su za naučnike - "bezazlene", ni emotivne, ni manipulativne. Ustanovili su, ipak, da dečaci i devojčice, uglavnom plaču iz istih razloga - tuge, simpatije ili nostalgije za domom.

Pogledajte više