SPREČITE PUTNIČKU DIJAREJU NA VREME: U 90 odsto slučajeva tegobe su benigne, ali mogu da upropaste odmor
TRI do pet dana pre odlaska na more, banju, planinu ili jezero trebalo bi započeti sa prevencijom putničke dijareje, koja pogodi čak polovinu turista. Nova sredina u koju se odlazi na odmor ima drugačiji sastav vode i zemljišta, što je dovoljan okidač da dođe do stomačnih problema.
- Putnička dijareja javlja se uglavnom već prvog a najkasnije trećeg dana po dolasku na željenu destinaciju - kaže profesor dr Srđan Pešić, farmakolog Kliničkog centra u Nišu. - Karakterišu je tri ili više vodenastih stolica u toku dana, a uz ovaj simptom javljaju se i bolovi u stomaku, grčevi, nadutost, povišena telesna temperatura, a moguće je i povraćanje.
Profesor Pešić kaže da putnička dijareja nije opasna, jer kod više od 90 odsto osoba ona prođe spontano, ali bi je svakako trebalo izbeći, jer može da pokvari dane odmora:
- Da bi putnici bili zaštićeni sve vreme važno je da probiotik piju od tri do pet dana pre puta, za vreme puta i tokom boravka na odabranoj destinaciji.
Zapravo su putničkoj dijareji i podložnija deca, jer imaju osetljiviju crevnu floru. Bez obzira na to istraživanja pokazuju da čak 30 odsto roditelja na putovanju ne daje probiotik i deci.
- Putničku dijareju je vrlo lako sprečiti uz proverene probiotske preparate i kod najmlađih - kaže profesor dr Georgios Konstantinidis, predsednik Udruženja pedijatara Srbije. - Probiotici su benigni preparati i mogu da se daju deci od prvog dana života, ako za to ima potrebe. Jer, kod dece putnička dijareja može brže i nepredvidivo da se iskomplikuje usled dehidratacije.
Kada je o izboru probiotika reč i za decu i za odrasle, kako poručuju dvojica stručnjaka, najbolji su oni pakovani u kapsule, jer se probitske kulture u njima uspešno čuvaju.
- Probiotik bi uvek trebalo birati prema onome za šta vam je potreban - kaže profesor Konstantinidis. - To praktično znači da potražite savet od farmaceuta koji da izaberete za putničku dijareju, koji da pijete uz antibiotsku terapiju, koji u slučaju infekcije i slično.
Virusi i trovanje
- Postoji više vrsta dijareje - kaže profesor Srđan Pešić. - Dakle, kod osetljivih sama promena sredine će da dovede do stomačnih problema, ali nije isključeno da oni nastanu i zbog nekog virusa ili trovanja hranom. Međutim, bez obzira na uzrok, probiotska terapija je uvek neophodna, a u slučaju putničke dijareje je i jedina.