SVAKI PETI GRAĐANIN NA IVICI SIROMAŠTVA: Svetska banka procenila, najdublja recesia u Crnoj Gori sa ekonomskim padom od 12,4 odsto

З.ЗОРИЋ 24. 10. 2020. u 09:25

EKONOMSKI pad od 12,4 odsto svrstaće Crnu Goru na prvo mesto u regionu Zapadnog Balkana. To je prognoza Svetske banke utemeljena na drastičnom smanjenju prometa u turizmu.

Foto EPA

Na osnovu te procene saopštili su da će porasti i broj siromašnih, pa će 20,4 odsto građana biti na apsolutnoj granici. To znači da će, prema njihovoj metodologiji, građanin imati na raspolaganju pet i po dolara za dnevnu potrošnju.

U izveštaju se navodi da će i javni dug biti oko 90 odsto BDP-a, najveći do sada, pa to zahteva, kako je ocenjeno, čvrsto upravljanje u narednom periodu.

- Ako bi se epidemija stavila pod kontrolu do leta naredne godine, može se očekivati rast ekonomije, ali je najvažnije da Crna Gora ostane na reformskom putu i da čvrsto zadrži trend smanjenja duga, da održi makroekonomsku stabilnost i omogući snažan i održiv oporavak - stoji u izveštaju Svetske banke.

NEPOVOLjNA POZICIJA

- DA napomenem da smo se u prvoj polovini godine zadužili 250 miliona evra, pa dobili interventnu podršku MMf-a od 74 miliona. Kada se sve to sabere, naš javni dug na kraju ove godine dostići će i više od 90 odsto - kaže Damjanović, i zaključuje da će i pozicija Crne Gore na međunarodnom tržištu za dalja zaduživanja biti nepovoljnija nego do sada.

Pandemija virusa korona ostavila je snažan pečat na tržište rada, pa je prema zvaničnim podacima u Crnoj Gori ostalo bez posla 9.500 ljudi. Druge su procene da ih je 15.000. Svetska banka saopštila je podatke za region da je do juna ugašeno 139.000 radnih mesta. Procenili su i da je dodatnih 300.000 ljudi postalo siromašno u Albaniji, Kosovu, Crnoj Gori i Srbiji, kao i da se zbog korone i u narednom periodu očekuje pritisak na tržište rada.

Vasilije Kostić, ekonomski analitičar, ocenjuje za naš list da značajan pad BDP-a ukazuje šta se dešava kada se ekonomija oslanja na turizam i usluge.

- Kovid kriza ne popušta i to će svakako ostaviti negativan uticaj na poreske prihode i dalji pad ekonomije. Za nas to znači da će ekonomija kao što je naša - potrošačka dodatno smanjiti prihode, a biće neophodno uvećanje socijalnih davanja - prokomentarisao je Kostić.

Javni dug na kraju juna bio je 3,66 milijardi evra. Dug opština je oko 80 miliona. Procene su u tom periodu bile da će pad turističkih prihoda biti 40 odsto. Sadašnje prognoze su da će biti duplo veći. Urađen je rebalans, ali očigledno su, smatra Aleksandar Damjanović, doskorašnji poslanik, bile loše.

- Mislim da nismo daleko još od jednog rebalansa, već u novembru. Pogrešna je bila i prognoza o padu

BDP-a od šest procenata. Sada imamo projekciju Svetska banke od 12,4 odsto. To je najdublja recesija, mnogo veća od one koju smo imali 2008. godine - obrazložio je Damjanović. n

Pogledajte više