U PAKETU 1,22 MILIJARDE: Podgorica usvojila treći set mera pomoći građanima i privredi
USVOJEN je novi socio-ekonomski paket za pomoć privredi i građanima za saniranje posledica korona krize.
Paket "težak" 1,22 milijarde evra, poručeno iz izvršne vlasti, neće ugroziti finansije, niti će zbog njegove realizacije biti novih zaduživanja. Konkretno turistička delatnost imaće jednogodišnje smanjenje PDV na hranu i piće sa 21 na sedam odsto. Takođe, subvencije na zarade, ali i mogućnost refinansiranja kredita, za koje će država plaćati kamate od 12 do 24 meseca. Do 2024. godine, do kada je i oročen socio-ekonomski program planirana su izdvajanja za poljoprivredu vredna skoro 90 miliona evra, odnosno za inovacione projekte, ulaganja u IT sektor 30 miliona.
Odlučeno je i da država nastavi još tri meseca, dakle jul, avgust, septembar, da subvencionira zarade u delatnostima koje su bile zatvorene merama NKT-a u punom iznosu minimalne bruto zarade, a za ugostiteljstvo i drumski saobraćaj, te zaposlene koji su u samoizolaciji ili karantinu, roditelje ili staratelje dece do sedam godina zbog zatvaranja vrtića 50 odsto minimalca.
- Procene su da će za to trebati još 18 miliona evra, a obuhvatiće 3.500 preduzeća, odnosno 25.000 zaposlenih. Moram istaći i da će subvencije za nova zapošljavanja biti 70 odsto minimalne zarade - rekla je Dragica Sekulić, ministarka ekonomije.
U utorak će se pred poslanicima naći predloženi Zakon o penzijsko-invalidskom osiguranju. I to dopunjen amandmanom DPS da povećanje od 13 odsto obuhvati sve penzionere koji primaju minimalnu penziju od 128 evra.
Damjanović: Predizborni marketing
PAKET se donosi 38 dana pred izbore i neodoljivo podseća na politički, predizborni marketing.
- Dokument na 217 strana više podseća na strategiju regionalnog razvoja do 2024. godine nego na urgentni paket pomoći privredi i građanima. Ako se izuzmu direktna davanja od 15-20 miliona evra i podršku turističkoj privredi od oko miliona, a gubi se i 600 miliona evra, teško se može govoriti da je treći paket usmeren na saniranje posledica korona krize - smatra Aleksandar Damjanović, nezavisni poslanik.
- Odlučili smo da zaštitimo najranjivije i da se svima isplati razlika retroaktivno od januara ove godine. Osim toga, u avgustu ćemo isplatiti jednokratnu pomoć po 200 evra korisnicima materijalnog obezbeđenja i boračkih nadoknada - najavio je premijer Duško Marković.
On je naglasio da treći paket pomoći neće ugroziti javne finansije, da je novac obezbeđen kroz rebalans budžeta. Sve potrošačke jedinice zadužene su da u roku od deset dana revidiraju svoje budžete i da od nepotrošenog novca uštede najmanje deset odsto. Smanjiće kirije za smeštaj 30 odsto, a ukoliko to ne mogu tražiće jeftiniji prostor. Procene su da bi ušteda mogla biti 17 miliona evra.
DF: SMANjENjA POSLE IZBORA
- OVO je jedna vesela vlada, sa veselim premijerom koja ovih dana sa svojom pričom uveseljava javnost. A suština je da nas nakon izbora, koji nisu slučajno zakazani u vreme najveće epidemije, očekuje smanjenje zarada u javnom sektoru. Prema našim saznanjima i uvođenje kriznog poreza i to 15 odsto na sve plate iznad 15 odsto. Bilo bi pošteno da ova vlada kaže penzionerima, koji su njihovo čvrsto biračko telo, da će im smanjiti penzije - rekao je jedan od lidera Demokratskog fronta Nebojša Medojević.
- Planirano je i smanjenje broja službenih vozila i da se po tom osnovu uštedi pet miliona. U planu je i predlaganje izmena Zakona o zaradama u javnom sektoru kako bi se izjednačila politika zarada u preduzećima gde je država većinski vlasnik - nagovestio je premijer Marković.