CENTAR ZA SPASAVANJE MORSKIH KORNJAČA: Od sledeće godine u Akvarijumu Boka
U kotorskom Akvarijumu Boka naredne godine trebalo bi da bude otvoren Centar za spasavanje morskih kornjača.
To je rezultat nedavne studijske posete predstavnika Instituta za biologiju mora Zoološkoj stanici Anton Dohrn, Akvarijumu Napulj i Centru za istraživanje morskih kornjača u Italiji.
Kao i Akvarijum Boka, koji je od osnivanja usmeren na morsko područje Boke kotorske i jugoistočnog Jadrana, Akvarijum Napulj osnovan daleke 1874. godine, fokusiran je na lokalnu i autohtonu faunu i floru Napuljskog zaliva. Nakon renoviranja, dva tanka posvećena su tropskim vrstama, među kojima su neke, poput ribe lav već zabeležene u Sredozemnom moru i Jadranu. To je klasičan akvarijum s tim što za razliku od Akvarijuma Boka ima mnogo veći tehnički prostor.
-Predstavnici Instituta za biologiju mora su se tokom posete upoznali s organizacijom rada Akvarijuma Napulj, detaljima koji se odnose na držanje pojedinih životinjskih vrsta, ali i tehničkim i konstrukcijskim detaljima pojedinih akvarijumskih sistema koje bi bilo moguće primeniti u Akvarijumu Boka, u cilju poboljšanja postojećih uslova ali i zbog proširenja ponude u doglednoj budućnosti.
Centar za istraživanje morskih kornjača, smešten je nedaleko od Napulja.Nije izložbeni prostor, premda organizuje edukativne posete za grupe od 15 ili više članova. Posvećen je proučavanju, lečenju i oporavku morskih kornjača, i prihvata obolele ili povređene jedinske iz celog Mediterana. Povrede najčešće izazivaju propeleri brodova ili se kornjače zapletu u ribarske mreže. Sada je na oporavku znatan broj mladunaca morske kornjače, koje je snažna oluja izbacila na obalu.
S obzirom na ovogodišnji prvi zabeleženi slučaj izleganja morskih kornjača na obali Crne Gore, u avgustu na velikoj plaži u Ulcinju, ovakvi problemi i ovde su mogući. Podsetićemo, krajem oktobra 2023. nakon sedam meseci lečenja i rehabilitacije u delu Akvarijuma Boka, zbog teške povrede glave , u more je vraćena mlada morska kornjača Glorija. O njoj su brinuli stručnjaci Instituta za biologiju mora i to je bio prvi slučaj rehabilitacije kornjače koji je realizovan uz saradnju sa kolegama iz Pule i Pirana. I ta priča koja je imala srećan kraj potvrdila je da je Institutu za biologiju neophodan i centar za brigu o sve ugroženijim morskim kornjačama koje su svuda u svetu pa i u Crnoj Gori zakonom zaštićena vrsta.