"BATINA" SPRAM OCENE? Svaki četvrti crnogorski nastavnik je pretrpeo neki vid nasilja
SA uvredama, psovkama, lažnim optužbama, ali i fizičkim napadima suočio se nemali broj nastavnika u Crnoj Gori.
Istraživanje koje su sproveli psiholog i profesori Ispitnog centra pokazalo je da je svaki četvrti nastavnik pretrpeo neki vid nasilja od učenika, roditelja ili uprave škole, uglavnom zbog ocena. Prosvetnu zajednicu ne iznenađuje ovakav izveštaj, ukazuju da su njihov položaj i ugled znatno urušeni i očekuju da će se ubuduće ovakvo ponašanje kažnjavati strože.
Verbalno nasilje je najzastupljeniji oblik nasilja koje su prosvetni radnici prijavljivali, a podrazumeva pretnje, vređanje, neosnovano optuživanje i slično. Izveštaj istraživanja Ispitnog centra sadrži brojne uznemirujuće ispovesti nastavnika, gde tvrde da su presretani u školskim dvorištima od strane roditelja koji su, zahtevajući više ocene za svoju decu, pretili fizičkim nasiljem, a neretko su i upadali na časove, zvali ih telefonom i slično. Kako su naveli, učenici iz istog razloga vređaju nastavnike, psuju ih, prete im, unose im se u lice, nepristojno gestikuliraju i slično.
Nespremni
ŠPADIJER smatra i da je veliki problem startna pozicija s koje dobar deo trenutnih nastavnika ulazi u učionicu, te naglašava da ne postoji priprema u vidu pedagoške, psihološke ili metodičke obuke.
- Sama priprema novih ili mladih nastavnika u školama u kojima rade, plašim se, često izostaje. Rad u učionici izuzetno je kompleksan i podložan čestim i dinamičnim promenama, a tim zahtevima ne može odgovoriti svako - istakao je on.
Kako bi se red vratio u učionice, neophodne su, smatraju nastavnici, sankcije za neprimereno ponašanje. Petar Špadijer iz Prosvetne zajednice kaže da je "crvena linija" odavno pređena, samo je sada jasno predočena i javnosti.
- Ako nema zakonske reakcije, sve je ovo šuplja priča, mora da postoji institucionalna reakcija društva. Škola mora da bude bezbedna sredina za sve koji tamo radimo. To bi bio uslov o kom ne sme da se pregovara - ocenio je Špadijer.