ZA JAČU MORNARICU: Crna Gora kupuje dva broda iz Francuske za potrebe Vojske
CRNA Gora će od francuske kompanije "Keršip" kupiti dva patrolna broda vrednosti 120 miliona evra, navedeno je u tehničkom sporazumu između ministarstava odbrana dveju zemalja.
To će biti prvo veće ulaganje u mornaricu Vojske Crne Gore. Ovim je sa dnevnog reda "skinuta" priča da li će u njihovoj nabavci primat imati Francuska ili eventualno Hrvatska.
Predviđeni rok isporuke, kako je navedeno, ne prelazi 36 meseci od dana stupanja na snagu ugovora, dok će kupljena roba biti pod garancijom dve godine nakon dana isporuke.
Sredstva za nabavku patrolnih brodova biće u skladu sa zakonom o budžetu - putem kredita. Osim novca za plovila, Crna Gora snosi troškove "podrške" u iznosu od 700.000 evra koja će isplaćivati u pet rata, piše u ugovoru. Odgovornost crnogorske strane je da obezbedi da isporučena oprema bude oslobođena svih poreza i carinskih troškova.
- Nabavkom patrolnih brodova ostvaruje se optimalan i održiv sistem odbrane na moru i doprinos kolektivnom sistemu bezbednosti u sklopu NATO, ali i kroz članstvo u EU - rekao je ministar Dragan Krapović prilikom posete brodogradilištu u Parizu.
Plan odbrane
PREMA planu odbrane nivo ambicija Crne Gore je da jedan patrolni brod može da ostane najmanje 80 dana godišnje na moru. U okviru učešća u zadacima NATO definisano je da jedan brod može da se pridruži misiji na Sredozemnom moru u trajanju od tri meseca u jednoj godini.Nekadašnji načelnik Generalštaba VCG Dragan Samardžić komentarišući ugovor sa francuskom kompanijom oko nabavke dva patrolna broda za potrebe crnogorske mornarice izjavio je da pošto Crna Gora nema nijedan integrisani radarski sistem sa raketama koji bi mogli da obore letelice, nedostaju druga sredstva koja su potrebna za protivvazdušnu odbranu, protivtenkovsku borbu.
- Crnoj Gori je neophodna modernizacija vojske, pa samim tim su joj neophodni i novi brodovi. Međutim, postavlja se pitanje na koji način su ti brodovi nabavljeni. Da li su to brodovi koji su nama potrebni, da li su preskupi, a posebno je upitna pravna procedura primenjena prilikom nabavke takvih brodova - poručuje Samardžić.