ŠTRAJK NA RUKU KRIMINALCIMA: Sudije nezadovoljne zaradom najavile obustavu rada
NAJAVLjENI štrajk sudija u Crnoj Gori od 18. do 29. novembra naišao je na reakcije vrha države i nevladinog sektora.
Sudije su, kako su saopštile, nezadovoljne ne samo zaradama, nego i uslovima rada, a u danima iskazivanja bunta, odložiće sve radnje u postupcima, osim u onim pritvorskim prema maloletnicima i hitnim predmetima u kojima bi mogla da nastane nenadoknadiva šteta.
Predsednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić nije oduševljen najavom štrajka sudija ocenjujući da je javnost ogorčena njihovim radom! Naravno, ne misleći na celokupno sudstvo, već o pojedinim sudijama koji "naprave neku grešku".
- Ima mnogo instanci sa sudskim greškama koje su abnormalne, između izvršne, sudske vlasti, tužilaštva ili parlamenta. Razumem ljude koji kažu vi ste vlast, pa uhapsite tog čoveka. Kako to da je višestruki silovatelj ili čovek koji je trideset godina bio u zatvoru pa ubije dvoje ljudi. Zašto je taj čovek pušten bez ikakvog nadzora - pitao je iz skupštinske sale premijer, aludirajući na dvostrukog ubicu Aliju Balijagića.
Prepreka do 30 miliona?
NEJASNO je ističe Mrdovićeva, kako će se obustava rada sudija, ukoliko do nje dođe, odraziti na izbor predsednika Vrhovnog suda.
- Hoće li to u nekom trenutku biti deo paketa, jer se zna da je izbor do kraja godine uslov EU, da se našoj zemlji uplati prva tranša pomoći od 30 miliona evra - pita Mrdovićeva.
Spajiću je neverovatno da se baš sudska branša najviše žali na zarade. Posebno, što će, kako je naveo, programom "Evropa sad 2" dobiti u proseku dodatnih 100 do 150 evra na plate.
- I sigurno do kraja godine će biti još dodatnih povećanja kroz zakon koji je Ministarstvo finansija pripremilo za sve. I to nije dovoljno - zaključio je premijer.
Akcija za ljudska prava smatra da se najavljenim štrajkom još više podriva sudski sistem u zemlji.
- Ukoliko dođe do štrajka biće to štrajk koji će najviše pogodovati onim kriminalnim grupama protiv kojih se vode određeni postupci pred našim sudovima - izjavila je Ines Mrdović iz Akcije za ljudska prava.