KORAK PO KORAK, BIĆE...: Varhelji najavio do kraja mandata sledeće EK može se očekivati proširenje
VISOKI predstavnik Evropske unije Đozep Borelj saopštio je juče da je usvojen paket za proširenje za 2024. godinu i da je Crna Gora jedna od zemalja koja se u potpunosti uskladila sa bezbednosnom i spoljnom politikom.
Komesar za proširenje Oliver Varhelji dodao je da se do kraja mandata sledeće Evropske komisije može očekivati proširenje.
- U junu smo imali međuvladinu konferenciju sa Crnom Gorom. Počeli smo zatvaranje pregovora sa Crnom Gorom, i na taj način smo otvorili put ka proširenju - kazao je Varhelji i naglasio da kada Podgorica zatvori sva poglavlja onda je na redu sledeći korak, a to je izrada nacrta pristupnog pregovora. - Ali do tada ima još koraka koje treba preduzeti. Nadamo se da će se pozitivan trend koji vidimo nastaviti.
Predsednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić kazao je da je ovo istorijski trenutak za njegovu državu i evropsku budućnost.
- Malo je reći da možemo biti ponosni na učinjeno. Ovde nisu mereni samo rezultati rada Vlade već i opozicije i NVO sektora. Izveštaj je potvrda da je Vlada dobro podesila koordinate. Ovaj dokument daje jasnu mapu puta i konačno vidi pristupanje EU, ne kao mogućnost već kao izvesnost. Platforma koju ćemo ponuditi nazvana "Barometar 2026" okupiće sve koji su iskreno posvećeni ovom cilju sa namerom da nakon što do kraja godine zatvorimo četiri poglavlja, do 2026. zatvorimo i preostalih 26 - poručio je premijer.
Opozicija veruje samo Briselu
ZA razliku od briselskih zvaničnika, iz opozicije poručuju da Evropska unija čini sve kako bi pomogla Crnoj Gori da što pre postane deo nje, ali sumnjaju da Milojko Spajić i njegov tim to želi.
- Dve su strane, jedna je Evropska unija, druga su građani Crne Gore, a treća je vlast, odnosno deo vlasti koji nas uvek s nekim temama od tog cilja gura dalje. Skeptik sam prema tome da li postoje stvarno volja i namera naše vlasti da Crna Gora tom brzinom i dinamikom ide ka EU - izjavio je poslanik DPS-a Nikola Janović.
Evropska komisija je u nacrtu izveštaja ocenila da je Crna Gora postigla dobar napredak u reformi pravosuđa, borbi protiv korupcije, slobodi izražavanja i medija, ali i upozorila da su njene institucije krhke i ranjive na političke krize i potencijalne institucionalne blokade.
Primećuju da su Crnogorci i pored redovnih bilateralnih sastanaka, pogoršali odnose sa Hrvatskom. U dokumentu se navodi da je odnos sa Srbijom "generalno stabilan", iako povremeno dolazi do međusobnih optužbi. Evropejci su složni u stavu da su se desile posete na visokom nivou i potpisani sporazumi o saradnji između dve države. U izveštaju piše da je odnos sa BiH u celini ostao dobar, iako dogovorena granica još nije fizički obeležena.