BOLI SRPSKI IDENTITET Udžbenici "Zemljopis" i "Crnogorsko pitanje" na udaru zastupnika lažne stvarnosti

Veliša KADIĆ 07. 12. 2023. u 12:32

DO kojih razmera ide pokušaj crnogorskih montenegrina da se poništi sve ono što svedoči o srpskom identitetu Crnogoraca i sakrije od očiju javnosti i istraživača, pokazuje se ovih dana, dok traje popis stanovništva.

V.K.

Na udaru ostataka bivšeg režima našla se i promocija reprint izdanja "Zemljopis Kraljevine Crne Gore" i knjige "Crnogorsko pitanje" izdavača Radomira Uljarevića, a koju su pripremili prof. dr Budimir Aleksić i dr Vladimir Jovićević.

- Kada pogledamo stanje Crne Gore u vremenu kada je ovaj Zemljopis izašao i kada ga uporedimo sa današnjim stanjem možemo da nađemo brojne razlike i podudarnosti, odnosno neku bazu i konstantu koja u svim vremenima ostaje ista - kazao je predsednik Opštine Nikšić, Marko Kovačević.

Urednik izdanja knjige "Crnogorsko pitanje" Radomir Uljarević kaže da dok se knjiga prelistava stiče se utisak "kao da uživo učestvujete u događajima".

- To su neposredna iskustva bez tumača koji će objašnjavati da Srbi nisu Srbi, te da Crnogorci nisu Srbi - kazao je Uljarević. - Ovo je knjiga bola. Ona boli sve one koji su deo projekta - promena identiteta. Reč je o krajnje radikalnom procesu prekrajanja činjenica, uspostavljanje lažne stvarnosti, koji se kreira u nekom inostranom centru, a nama distribuira preko posrednika.

Zašto (ni)su Srbi?

MEŠA Selimović je jednom prilikom, na pitanje jednog komunističkog novinara, rekao - "Do 1941. sam se osećao Srbinom, a nisam se pitao zašto. Od 1941. znam zašto sam to". Za razliku od Meše koji je bio muslimanske veroispovesti, mnogi Srbi ne znaju zašto ni posle 41. nisu Srbi, kao što to ne znaju ni oni posle 2006.godine kad je pokraden referendum. Na toj krađi očigledno, nije moguće izgraditi novi identitet - rekao je Uljarević.

Drugo izdanje zbirke dokumenata "Crnogorsko pitanje" sadrži prvorazredne istorijske izvore koji svedoče o nacionalnom, jezičkom i verskom identitetu Crnogoraca. Na to ukazuje jedan od priređivača Budimir Aleksić govoreći da se iz njih jasno vidi da je tokom čitave crnogorske istorije vladalo mišljenje da su Crnogorci ne samo integralni, nego elitni deo srpskog naroda.

- Publikovani dokumenti takođe svedoče da je Mitropolija crnogorska od samog svog osnivanja bila srpska i svetosavska. Institucija pod nazivom "Crnogorska pravoslavna crkva" nikada nije postojala - kategoričan je Aleksić.

Istoričar mr Ilija Bajović podsetio je da se između korica ovih izdanja osim opisa nahija, daju slike crnogorske prošlosti, rečima: "svi ljudi koji žive u našoj domovini, a ima ih oko 300.000, su Srbi, većinom pravoslavne vjere, ima ih malo rimokatoličke i muhamedanske".

Pogledajte više