MILO IGNORIŠE AKTE: Poslanici nastavili skupštinsku raspravu bez opozicije
CRNOGORSKI parlament juče je nastavio sa radom, te su poslanici završili rasprave o izmenama Zakona o PIO i Zakona o gimnaziji, o kojima će se naknadno izjašnjavati.
Ipak, bez obzira na to koji akti dobiju podršku parlamenta, upitno je kada će oni stupiti na snagu, te da li će morati da čekaju novog predsednika države, s obzirom na to da i još aktuelni Milo Đukanović ignoriše zakone koje mu dostavlja Skupština.
Poslanici su redovno zasedanje nastavili i drugog dana bez prisustva opozicije, koja tvrdi, da je rad parlamenta nelegitiman, s obzirom na to da je Đukanović nedavno doneo ukaz o raspuštanju Skupštine i raspisao parlamentarne izbore. I sam predsednik ne prihvata akte koje donosi raspušteni saziv, te je, kako je napomenula predsednica Skupštine Danijela Đurović, ta institucija u totalnoj blokadi.
- Ratifikacije za koje je Parlament glasao 20. marta, a odnose se na važne međunarodne ugovore o realizaciji važnih infrastrukturnih projekata, kao i drugo glasanje koje se odnosi na izmene i dopune Zakona o lokalnoj samoupravi, upućeni su predsedniku države na proglašenje, međutim, on odbija da postupi po njima. Niti ih vraća niti proglašava. Imamo ozbiljnu situaciju blokade institucije i sistema i smatram to neprihvatljivim ponašanjem predsednika države - poručila je Đurovićeva.
NORMA ZA MATEMATIČARE
RASPRAVLjALO se i o Zakonu o gimanziji, kojim je predviđeno da se izmeni norma časova za profesore matematike, te će se jedan čas, novim zakonom vrednovati kao 1,5 čas.
Kako je dodala, očekuje da će novoizabrani predsednik Jakov Milatović, nakon zvaničnog stupanja na tu funkciju, nakon inauguracije, poštovati odluke parlamenta i proglasiti zakone koji su na čekanju. Đurovićeva je naglasila da su Đukanoviću, ipak, poslati i zakoni koje je parlament izglasao u utorak, te ostaje da se vidi kako će se odnositi prema njima.
Na dnevnom redu juče se našao predlog izmena Zakona o PIO, kojim je predviđeno da se stvore uslovi kako bi bivši radnici KAP, ali i metalskog sektora uopšte, mogli da ostvare pravo na penziju.
Maksim Vučinić iz Radničke partije podsetio je da je stečaj u KAP trajao osam godina, te da je bilo radnika koji su neprekidno angažovani i tokom tog perioda.
- Desilo se da nisu angažovani po osnovu ugovora o radu i da nisu mogli da iskoriste prava i dovedeni su u nezavidan položaj - kazao je Vučinić.
Prema rečima poslanika Demokrata Danila Šaranovića, Zakon o PIO je pretrpeo nekoliko izmena koje su se, kaže, odnosile na povoljnije uslove sticanja penzije.
- S obzirom da su se te izmene odnosile na kraći period mnogi nisu mogli da ostvare to pravo. Ne radi se o velikom broju radnika, ali to je nastavak onoga čime se ovaj saziv bavio u kontinuitetu - kazao je Šaranović, napominjući da se predloženim izmenama ti ljudi stavljaju u isti položaj.