KOLIKA JE KAZNA AKO UZNEMIRAVATE MORSKU KORNJAČU: Zaštićene životinje na Maloj plaži u Ulcinju
Morske kornjače na Maloj plaži u Ulcinju privlače pažnju prolaznika
Na društenim mrežama ovih dana brojne su fotografije ovih zaštićenih životinja koje nisu svakodnevna pojava na Crnogorskom primorju.
Iz Instituta za biologiju mora potvrđuju da su morske kornjače zaštićene i međunarodnim i propisima u Crnoj Gori.
- Zabranjeno je njihovo hvatanje, uznemiravanje i ubijanje i, prema Zakonu o zaštiti prirode, za kršenje zakona u tom delu, predviđene su novčane kazne u iznosu od 2.000 do 40.000 evra, podsetili su iz Instituta za biologiju mora i apelovali: “Ukoliko na crnogorskoj obali primete morsku kornjaču, osobe se ne približavaju životinji, da je ne dodiruju, ne hrane je ili uznemiravaju na bilo koji način”.
Morskim kornjačama Crna Gora je "usputna" stanica. Tu ne provode mnogo vremena. Na osnovu podataka, koje u Institutu za biologiju mora prikupljaju od 2011. godine, kornjača ima u Jadranskom moru koje pripada Crnoj Gori. .
Morske kornjače najčešće se razmnožavaju i jaja polažu u mirnijim morima, uglavnom na plažama gde nema previše ljudi i buke.
Ima indicija da se razmnožavaju i na plažama u Ulcinju, mada su morske kornjače plašljive i beže od ljudi
Životni ciklus morskih kornjača je vezan za vodu. S obzirom da dišu plućima, povremeno izlaze na površinu mora da udahnu vazduh.
Prema navodima naučnika, kod morskih kornjača se smenjuju period intezivne ventilacije, odnosno disanja i to se dešava kada kornjače izrone na površinu vode, i period zadržavanja daha kada su kornjače pod vodom. Kada odmaraju ili spavaju, morske kornjače mogu pod vodom da provedu i do 7 sati. Kožasta kornjača može da roni do velikih dubina, čak do 1200 m, i to sve zahvaljujući nizu adaptacija.