U KASI ZA VEĆE PLATE I PENZIJE: Državni budžet Crne Gore za 2023. projektovan na 2,85 milijarde evra, Vlada smatra da je realan i održiv
VLADA je usvojila predlog budžeta za narednu godinu, projektovan na 2,85 milijardi evra, kojim je predviđeno povećanje plata u prosveti, policiji i državnoj administraciji, veće penzije i više novca za socijalna davanja.
Predlogom se predviđa i manjak od 705 miliona evra i limit za nova zaduženja, i to do 600 miliona. U Vladi smatraju da je projektovani budžet realan i održiv.
- Budžet je planiran oprezno i odgovorno, uzimajući u obzir sve izazove na unutrašnjem, ali i na geopolitičkom planu. Rashodi budžeta planirani su u iznosu od 2,85 milijardi evra i u odnosu na prethodnu godinu veći su za 165,62 miliona, odnosno 6,2 odsto - naveli su iz Vlade.
Jedna od ključnih karakteristika budžeta je, navode, to da su transferi za socijalnu zaštitu planirani u iznos od 785 miliona evra, odnosno 34 odsto ukupnih izdataka budžeta, što predstavlja istorijski maksimum.
- Za potrebe prava iz oblasti socijalne zaštite planirana su dodatna sredstva u iznosu od 45 miliona evra. Od toga je najviše predviđeno za dečje dodatke - 23,01 milion, za ostala prava iz oblasti socijalne zaštite predviđen je 13,61 milion, kao i iznos od sedam miliona namenjen za naknade za novorođenu decu - pojašnjeno je.
Kako su obrazložili, za povećanje penzija planirana su dodatna sredstva od 35 miliona evra, shodno redovnom usklađivanju i očekivanom kretanju broja penzionera. Plan je da do kraja naredne godine minimalna penzija dostigne nivo od 60 odsto minimalne zarade.
- Usled potrebe smanjivanja inflatornih pritisaka na životni standard zaposlenih u javnom sektoru, planirano je povećanje zarada u ukupnom iznosu od 67 miliona evra - naveli su iz Vlade.
Kada je reč o deficitu, prema proceni Ministarstva finansija, on će naredne godine iznositi 5,9 odsto BDP-a, odnosno 366 miliona evra, a kada se na to doda iznos od 338 miliona potrebnih za planiranu otplatu duga, očekuje se da će faliti 705 miliona.
Osim predloga budžeta, Vlada je usvojila i predlog odluke o zaduživanju za sledeću godinu, kojom je predviđeno da će za finansiranje nedostajućih sredstava država koristiti depozite i sredstva iz postojećih kreditnih aranžmana zaključenih u ranijem periodu, kao i sredstva iz novog zaduženja koje će, prema predlogu, iznositi maksimalno 600 milio na evra.
ZAČARANI KRUG ZADUŽIVANjA
EKONOMSKI analitičar Predrag Drecun kaže za "Novosti" da je predloženi budžet iznuđeno rešenje i kompromis političkih subjekata.
- Dobro je što deo sredstava ide na otplatu starih dugova. Ipak, dok god se ne ojača realna ekonomija, Crna Gora će biti u začaranom krugu zaduživanja. Dok god budemo uvozili ono što sami možemo da proizvodimo, nećemo moći da izbegnemo nova zaduženja.
Svake godine samo na kamate se daje preko 100 miliona evra, a to je uzaludno potrošen novac - naveo je Drecun.
ZA AGRAR ŠEST MILIONA VIŠE
Sektoru poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede opredeljeno je 63 miliona, što je za šest miliona više nego u ovoj godini, prvenstveno za uvećanje subvencija. Uz to, iz budžetskih rezervi izdvaja se 6,5 miliona evra, od čega pet miliona za potrebe uvođenja novih poljoprivrednih površina u registre, kao i 1,5 miliona za mere tržišne cenovne politike.