MILO TERA PO SVOME: DPS najavila novu inicijativu za skraćenje mandata parlamentu i za vanredne izbore
DEMOKRATSKA partija socijalista podneće novu inicijativu za skraćenje mandata Skupštini, koju će potpisati trećina poslanika, jer je to jedini način izlaska iz krize.
Ovo je juče saopštio visoki funkcioner ove partije i poslanik Predrag Bošković, poručujući da "ukoliko bude hrabrosti" već ovog meseca biće skraćen mandat parlamentu.
- DPS će insistirati da se u što kraćem roku skrati mandat i da se ide na izbore - izjavio je Bošković.
Nastavak političke "sapunice" već je najavio predsednik Crne Gore Milo Đukanović koji nema nameru da prihvati predlog parlamentarne većine da za mandatara bude izabran lider Demosa Miodrag Lekić.
Krajem prošle sedmice Skupština nije raspravljala o Đukanovićevom predlogu, a premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović smatra da je logično što ta inicijativa nije dobila podršku.
- Đukanović je predsednik još šest meseci, a Skupština još dve godine i on ne može iz te pozicije delegitimisati parlament - poručuje Abazović.
Lider Pokreta za promjene Nebojša Medojević saopštio je da se politička kriza u Crnoj Gori može rešiti jedino na izborima, a da šefica parlamenta Danijela Đurović treba da organizuje dijalog stranaka kako bi se došlo do dogovora oko ključnih pitanja vezanih za njihovo održavanja, kao i formiranje tehničke vlade.
- Ovih dana konstatujemo, kao i zvaničnici u Briselu, da je politički proces blokiran, politički sistem razoren. Činjenica je da ni strani posmatrači ni građani ne mogu da lociraju glavne državne karakteristike - ko je većina, ko je vlada, što je sa Ustavnim sudom, i to se pod hitno mora menjati - poručio je Medojević.
Advokat Dalibor Kavarić kaže za "Novosti" da je raspuštanje parlamenta propisano članom 92 Ustava u kome se navodi da se Skupština raspušta ako ne izaberu Vladu u roku od 90 dana od dana kada predsednik Crne Gore prvi put predloži mandatara, ako Skupština duže vreme ne obavlja nadležnosti utvrđene Ustavom i ukazom predsednika Crne Gore.
- Od strane predsednika iz vida se gubi da Skupština Crne Gore uredno radi i obavlja sve svoje dužnosti, kao što se gubi iz vida da ukaz predsednika nije konstitutivni već samo deklarativni pravni akt, kojim on potvrđuje opšte ili pojedinačne pravne akte koje su već u zakonom propisanoj proceduri doneli drugi organi. Dokaz za ovo je situacija sa donošenjem zakona koje predsednik potvrđuje ukazom, ali to što predsednik ukazom potvrđuje zakone ne znači da on ima ustavni kapacitet i ovlašćenja da donosi same zakone - pojašnjava Kavarić.
USTAVNI PUČ
DOZVOLjAVANjEM predsedniku da raspušta Skupštinu dozvolio bi se ustavni puč, jer bi se na taj način mimo ustava i zakona predsedniku dala imperatorska, kraljevska ovlašćenja koja kraljevi više nemaju ni u ustavnim monarhijama, naglašava Kavarić.