EVRE VRAĆAJU BRISELU? Novac iz IPARD programa će propasti ukoliko se ne iskoristi
VLADA Crne Gore je na poslednjoj sednici usvojila informaciju o potrebi obezbeđenja finansijske podrške kroz kreiranje posebnog fonda kako bi sačuvala državu da vraća ogromne, milionske iznose novca Evropskoj uniji, koji je ona donirala kako bi podstakla razvoj poljoprivrede u Crnoj Gori, kroz IPARD II program.
Tako je neizvesno da li će samo na kraju ove godine nadležni uspeti da suzbiju vraćanje u budžet 9,19 miliona evra od mogućih 15 miliona, koliko je bilo na raspolaganju.
IPARD program sadrži bespovratni novac za podršku razvoju i modernizaciju poljoprivrede i za njegovo sprovođenje je zaduženo Ministarstvo poljoprivrede.
Preduslov je da korisnik realizuje investiciju iz sopstvenih sredstava kako bi ostvario pravo na dobijanje bespovratne podrške u visini između 50 i 70 odsto. Novac se mora potrošiti u predviđenim vremenskim rokovima, a ako se ne potroši, vraća se kasi u Briselu. Tako država mora da do kraja godine iskoristi sredstva iz budžetske IPARD 2018. i 2019. godine.
Novac izdvojen na godišnjem nivou mora biti utrošen u roku od tri godine nakon potpisivanja finansijskog sporazuma. Prema usvojenom vladinom dokumentu, kroz dve mere IPARD II programa do kraja juna ugovoren je 491 projekat, čija je ukupna vrednost 75,2 miliona evra, odnosno potencijalni iznos podrške je 35,4 miliona, od čega je EU deo 26,6 miliona. Ovo znači da država ima dovoljno projekata da spreči rizik da se novac vrati u budžet EU. Od broja ugovorenih korisnika isplaćena su svega 254 korisnika, pa je ukupan iznos investicija 28 miliona, odnosno podrška u iznosu od 13,5 miliona, od čega je deo EU 10,1 milion.
KORONA POMRSILA KONCE
ZBOG situacije izazvane koronom, nemogućnosti obezbeđivanja sredstava u fazi pretfinansiranja, kao i stalnog povećanja cena na tržištu, korisnici IPARD-a odustaju ili odlažu njihovu primenu. Trenutno, od navedenog broja ugovorenih korisnika, 84 korisnika odustala su od realizacije investicije, ukupan iznos moguće podrške od 5,6 miliona evra, odnosno 4,2 miliona evra podrške EU koju bi Crna Gora mogla da iskoristi za sektor poljoprivrede, ističe se u usvojenom dokumentu.