NOVE MERE U CRNOJ GORI: Ukoliko planirate na more, maske su obavezne - korona hara
USLED značajnog porasta broja zaraženih virusom korona u Crnoj Gori je ponovo obavezno nošenje maski i to u svim javnim ustanovama, apotekama, prodavnicama, na benzinskim pumpama, na zatvorenim delovima aerodroma, železničkih i autobuskih stanica, saopštio je direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić.
Ova mera važiće naredne dve sedmice, odnosno od 29. jula do 12. avgusta.
Za sada, nošenje maski obavezno je u pojedinim objektima, a ista mera važiće za sve zatvorene prostore, ukoliko aktuelna mera ne dovede do poboljšanja epidemijske situacije.
- Da do toga ne bi došlo, uz uverenje da će se građani pridržavati postojećih i novih protivepidemijskih mera, potrebno je da one osobe koje se nisu vakcinisale protiv kovid-19 infekcije to i učine, a ukoliko jesu prime svoju treću ili četvrtu buster dozu najmanje tri meseca nakon kompletne vakcinacije ili prirodne infekcije, naročito rizične grupe, a to su osobe starije od 65 godina, imunokompromitovane osobe ili osobe sa hroničnim bolestima - dodao je on.
U Crnoj Gori, naveo je, trenutno je aktivno 6.398 slučajeva koronavirusa, a 12. jula umrlo je 13 ljudi, od čega je petoro bilo vakcinisano, ali nepravilnog imunizovnog statusa, a osmoro nije bilo vakcinisano, naveo je Galić.
Kako je dodao, intenzitet aktivnosti virusa u populaciji u Crnoj Gori na visokom je nivou, široka je prostorna rasprostranjenost sa akcentom na opštine južnog i centralnog regiona zemlje i trendom porasta epidemije sa dupliranjem broja novoregistrovanih slučajeva.
Da je virus zarazniji, ali sa lakšim simptomima i blažom kliničkom slikom, kazao je državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Elvis Omeragić.
- Ono što je važno da kažem, ali ne s namerom dizanja panike jer tome mesta nema, nego da razjasnimo situaciju i budemo spremni na period koji sledi. Očekivanja su da će trend rasta novozaraženih biti visok u narednom periodu, ali virus je zarazniji, a simptomi lakši i kliničke slike blaže. Većina novozaraženih je asimptomska, a oni koji imaju simptome uglavnom mogu da se leče na nivou primarne zdravstvene zaštite. Moglo bi se reći da ovakvo stanje govori samo jedno, da se virus adaptira, postaje nešto poput sezonskog gripa, da će biti prisutan u manjem ili većem obliku, ali sa kliničkom slikom koja će biti blaža u odnosu na prethodne sojeve – kazao je Omeragić.
NA BOLNIČKOM LEČENjU 82 PACIJENTA
Direktorica Kliničkog centra Ljiljana Radulović kazala je da su u ovom trenutku na bolničkom lečenju 82 pacijenta.
- U Kovid centru KCCG trenutno se leči 30 pacijenata. Od toga, njih troje je na mehaničkoj ventilaciji. Reč je o pacijentima koji su ugroženi prvenstveno zbog različitih, dominantno internističkih pridodatih bolesti. Osim u KCCG, ne postoji niti jedan pacijent na mehaničkog ventilaciji - navela je ona.
U Opštoj bolnici Berane leči se pet pacijenata, u OB Nikšić 12, SB Brezovik jedan, OB Bar 11 i OB Kotor 17.