STANDARD OPADA OD JUGA KA SEVERU: Oko 29.000 korisnika fonda PIO smatra da je oštećeno i traže povećanje penzija
UPOZORENjA predstavnika penzionera sa severa Crne Gore i NVO "Euromost" iz Bijelog Polja da na ovom području, koje zauzima više od pola teritorije države, u dramatično teškim uslovima živi oko 29.000 penzionera, čija su primanja u proseku oko 200 evra, nisu naišla na razumevanje poslanika Skupštine Crne Gore i kreatora projekta "Evropa sad", tako da su ljudi koji su nekada gradili i u nekadašnjim gigantima radili, sada praktično na ivici bede.
- U programu "Evropa sad" nema penzionera, jer on ne poznaje jednokratnu pomoć - kaže Miladin Šebek, penzioner iz Bijelog Polja, koji naglašava da teritorijalni i regionalni položaj u startu diskriminiše penzionere sa severa.
- S obzirom na to da je sever Crne Gore sada nerazvijeno područje, to dodatno stvara razliku u standardu u odnosu na one sa juga.
Sadik Klimenta, penzioner iz Rožaja, kaže da su poslanici glasanjem za pojedine amandmane programa "Evropa sad" zaboravili na najranjivije kategorije.
- Zahtevamo od Vlade i Skupštine da u narednih 30 dana donesu odluku da se najniža penzija od 200 evra po zakonu usvojenom u decembru poveća na nivo od 60 odsto najniže cene rada, odnosno 270 evra, i da bude u primeni od januara 2022. godine, ali i da se penzije ispod 450 evra uvećaju proporcionalno, da se uradi revizija i ponište sva rešenja Fonda PIO data penzionerima nakon stečaja - kaže Klimenta, koji posle protesta u Bijelom Polju najavljuje blokade saobraćajnica na severu Crne Gore.
PRIMANjA SPRAM STATUSA
PREMA našim istraživanjima više od 20.000 penzionera sa severa Crne Gore se trenutno nalazi na ivici gladi - tvrdi izvršni direktor NVO "Euromost" iz Bijelog Polja, Almer Mekić. - Prema statistici iz novembra 2021. u opštinama na severu je 28.949 penzionera, a penzije su im u proseku 200 evra manje u odnosu na one koje primaju penzioneri iz razvijenijeg dela Crne Gore, što govori i o tome kakav su imali status tokom radnog veka.