INVENSTITORI IZ TURSKE ZAINTERESOVANI ZA ULAGANJE: Nenezić - Možura da se transformiše u regionalni reciklažni centar
Investitori iz Turske zainteresovani su za ulaganje u sanaciju regionalne deponije za Bar i Ulcinj, u cilju produžavanja veka sanitarne deponije Možura, kao i njenu transformaciju u regionalni reciklažni centar.
Danas su u zvaničnoj poseti Baru bili prestavnici kompanije Biotrend (kompanije koja se bavi energetikom u sklopu Doganlar Holdinga ), Ogun Dogan – član Odbora, Doruk Dogan – član Odbora, Ogun Ulugol - rukovodilac za razvoj poslovanja, Cevdet Kurtay – direktora postrojenja, kao i stručni konsultanti ove firme za Crnu Goru, Danilo i Nikola Medenica koje je dočekao predsednik Opštinskog odbora SD Branislav Nenezić. Nakon razgovora sa predsednikom Opštine Bar Dušanom Raičevićem posetili su Regionalnu sanitarnu deponiju “Možura”.
- Upravljanje komunalnim otpadom i danas predstavlja jedan od najvećih problema crnogorskog društva, imajući u vidu činjenicu da i nakon više od deceniju od donošenja prve strategije o upravljanju otpadom u Crnoj Gori postoje samo dve uređene sanitarne deponije, dok gotovo sve opštine i dalje odlažu otpad na privremenim neuređenim odlagalištima. Već dugi niz godina deponija Možura funkcioniše kao regionalna deponija, ali skoro sve opštine primorja dovoze svoj komunalni otpad i tu ga odlažu.
Iako se na ovaj način do sada rešavao problem komunalnog otpada za celo primorije, s druge strane smo došli u situaciju da se regionalna deponija za Bar i Ulcinj bori za opstanak, imajući u vidu činjenicu da se sanitarne kade pune velikom brzinom, naveo je Nenezić ističući: “O neophodnosti postojanja sanitarne deponije u 21. veku ne bi trebalo ni govoriti jer to je nasušan resurs prevashodno za opštine u kojima su turizam i poljoprivreda definisani kao prioritetne privredne delatnosti”.
Za proširenje kapaciteta deponije Možura neophodna su značajna finansijska sredstva i komplikovane procedure kod nadležnih državnih institucija.
- Pravi je trenutak da se razmotri novi pristup, koji će uz primjenu novih dostupnih tehnologija koje su već u primeni, da produži život Možuri i da je učini efikasnijim resursom. Pristup koji će joj dati potpuno novi smisao i značaj, ne samo za opštinu Bar, već i za državu Crnu Goru. Naša vizija je da Možura treba da se transformiše u regionalni reciklažni centar - naveo je Nenezić.
- Možura treba da bude mesto na kojem se otpad ne samo odlaže, već i trajno i efikasno zbrinjava, gde otpad može biti iskorišćen kao sirovina za proizvodnju električne energije, te za proizvodnju sekundarnih sirovina. Opština Bar je posvećena u rešavanju komunalnih problema. Kroz privatno-javno partnerstvo, otvara se šansa da pokažemo kako umemo ne samo da rešavamo probleme, već i da ih pretvorimo u rešenje – istakao je Nenezić.
BONUS VIDEO:
ĐEDO SE VRATIO: Pano sa likom Amfilohija u Nikšiću