BRIŠU STVARNA STRADANJA I DŽELATE: Većinska Crna Gora ogorčena odlukom RTCG da emituje film "Quo vadis, Aida"
SKANDALOZNA odluka rukovodstva Radio-televizije Crne Gore i generalnog direktora Borisa Raonića da Javni servis prikaže bosanskohercegovački film "Quo vadis, Aida" Jasmile Žbanić, koji govori o "genocidu" nad Bošnjacima u Srebrenici 1995. godine, izazvao je ogorčenje kod većine žitelja ove zemlje.
Sama najava izazvala je ogorčenje među Srbima u Crnoj Gori, koji su, kako kažu, očekivali da će padom režima Mila Đukanovića, Javni servis napraviti diskontinuitet u odnosu na kreatore programa iz vremena koje je baštinilo antisrpsku politiku. Kategorični su u oceni da film ima političku pozadinu preko koje se nastavlja antisrpska propaganda, ali i prikriveni cilj da se u drugi plan potisne ostvarenje Predraga Gage Antonijevića "Dara iz Jasenovca" i predstavlja potiranje tog zločina koji se dogodio u Drugom svetskom ratu.
- Film "Quo vadis, Aida" nema nikakve veze sa umetničkim ostvarenjem koje bi zavređivalo pažnju. Radi se o jednoj apsolutnoj propagandi zapadnog sistema nametnutih vrednosti koji je napravio i tzv. državu Kosovo i rat u bivšoj Jugoslaviji, a sada želi da održi taj princip krivice jednog naroda - kaže za "Novosti" dramaturg i režiser Radisav Jevrić.
Naš sagovornik smatra da se u ovom filmskom "ostvarenju" ne radi ni o kakvoj estetici, već o najgoroj vrsti propagande.
- Ne postoje druge žrtve iako se desio krvavi rat u kojem je bilo ratnih zločina na svim stranama, kao i u svakom građanskom ratu. Svaka žrtva je važna, bilo da je jedna ili ih je više. Ali, nekog proglašavati genocidnim, a nekog apriori žrtvom ne vodi ničemu. Film je propagandni pamflet i ništa više - kategoričan je Jevrić.
Po oceni naših sagovornika, film je napravljen u duhu satanizacije Republike Srpske i celog srpskog naroda. Da je, film antisrpska propaganda pod firmom umetničkog stvaralaštva uveren je i profesor Budimir Aleksić, direktor Instituta za srpsku kulturu.
- Sve je u duhu narativa koji traje 30 godina, a on je pojednostavljen i banalan: da su Srbi remetilački faktor na Balkanu, da su krivi za sve ratove i da ih treba predstaviti kao negativce kao i njihovo političko i vojno rukovodstvo u proteklom građanskom ratu - kaže Aleksić.
On dodaje i da to što Javni servis Crne Gore emituje antisrpsku propagandu znači "da i ovaj menadžment i rukovodstvo RTCG nastavljaju uređivačku politiku prethodne, Đukanovićeve medijske politike koja je imala vrhunac upravo na Javnom servisu".
- Ovaj film služi da bi se skrenula pažnja sa stvarnog genocida u Jasenovcu, da bi se on zaboravio i potisnuo. Stvarni ideološki događaji, stvarna stradanja, žrtve i dželati treba da se izbrišu, a da se na drugoj strani iskonstruiše još jedna laž. Emitovanje takvih filmova nije ništa drugo nego nastavak mržnje i netrpeljivosti prema većinskom stanovništvu pravoslavne Crne Gore koja o proteklim ratovima na ovim prostorima misli dijametralno suprotno od onoga što misle nosioci antisrpske politike u regionu i šire - kategoričan je Aleksić.
Politički analitičar Igor Damjanović kaže za "Novosti", da je šema, zloupotrebe sedme umetnosti u propagandne svrhe na Zapadu odavno razrađena tako da bi se taj holivudski patent poslednjih godina široko primenjivao i na Zapadnom Balkanu.
- Za filmske projekte koji satanizuju Srbe, kao glavne negativce, na Zapadu se najpre obezbede sredstva, potom kvalitetna produkcija i promocija, a na kraju i prestižne filmske nagrade. Film "Quo vadis, Aida" je samo jedan u nizu takvih projekata, koji filmskim i umetničkim izrazom treba da pojača domete propaganda o lažnom genocidu u Srebrenici. Izmišljeni filmski junaci i tendenciozno ekranizovani događaji, širokim narodnim masama su neuporedivo pristupačniji od izdvojenog mišljenja - kaže Damjanović.
On naglašava i da je odluka menadžmenta RTCG da uoči novogodišnjih praznika emituje sporni film problematična, da vređa osećanja većine građana Crne Gore i podstiče podele u društvu.
- S obzirom na to da Javni servis RTCG finansiraju bez izuzetka svi građani Crne Gore, bilo bi veoma značajno da javnost sazna koliko je našeg novca potrošeno na prava prikazivanja filma "Quo vadis Aida" - dodaje Damjanović.
PODSTIČE RASPIRIVANjE MRŽNjE
POSEBNO su ogorčeni učesnici ratova. Predsednik Udruženja boraca ratova Crne Gore od 1990. godine, Radan Nikolić, kaže za "Novosti" da emitovanje filma "Quo vadis, Aida" predstavlja svojevrsni incident koji je u funkciji daljeg raspirivanja mržnje, i to tako što se događaji falsifikuju.
- Iz tog vremena postoje arhivski snimci koji su u direktnoj suprotnosti sa onim što se dešava u filmu jer je očigledna namera dalja satanizacija Srba - naglašava Nikolić. - Sa druge strane, u Crnoj Gori nije procesuiran nijedan ratni zločin nad pripadnicima bivše JNA i Vojske Jugoslavije. I to je ta politika na kojoj je počivao bivši režim, a ovo što radi RTCG je samo nastavak te politike.