MILA ČUVAJU NJEGOVE SUDIJE: Neizvestan postupak protiv predsednika Crne Gore pred Ustavnim sudom
POSTUPCI Mila Đukanovića, predsednika Crne Gore, naći će se pred sudijama Ustavnog suda nakon što je državni parlament usvojio predlog da se ispita da li je 5. septembra na Cetinju, tokom ustoličenja mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija, povredio Ustav.
Kao kršenje Ustava navedene su dve Đukanovićeve izjave od 28. avgusta, u kojima je sugerisao da SPC obavi ustoličenje u nekom drugom hramu ali i najavio da će biti u prestonici sa građanima koji se protive tom činu.
- Teško je očekivati od sudija koje je Milo Đukanović izabrao, među kojima su i oni čija imena su se pominjala u aferi stanovi, da donesu odluku o kršenju Ustava - kaže za "Novosti" Nebojša Medojević, jedan od lidera DF. - Raspored snaga u Ustavnom sudu je takav da je trenutno aktivno njih petoro jer su dvojica penzionisana.
Medojević ističe da je Đukanović kao predsednik države vodio ekstremističku i terorističku akciju na Cetinju. On je imao za cilj kršenje ljudskih prava najveće verske zajednice u Crnoj Gori, SPC. Toga dana skup je bio neprijavljen, ali je on u napetoj situaciji podsticao na bratomržnju, neprijateljstvo.
- To su ustavni razlozi zbog kojih bi, da je Ustavni sud stvarno sud države Crne Gore i njenih građana, trebalo da potvrdi skupštinsku odluku. Fale nam četiri glasa sudija da bi ovo overili i poslali Mila Đukanovića u političku prošlost. Ali, nažalost, za to su vrlo male šanse. Trojicu od pet preostalih sudija predložio je DPS - dodaje Medojević.
On kaže da je događaj na Cetinju, kao i mnogi drugi, plod činjenice što u Crnoj Gori nije sprovedena lustracija:
- Nisu otvoreni dosijei Udbe, kao ni oni koji govore o kriminalnoj aktivnosti DPS i njihovog lidera Đukanovića. Glavni specijalni državni tužilac Milivoje Katnić ne sme ni da pozove Đukanovića u zgradu Tužilaštva zbog afere "Pandora papiri", a kamoli nešto drugo da uradi.
MEŠANjE U VERSKE POSLOVE
SNP smatra da je Đukanović grubo povredio član 14 Ustava Crne Gore koji propisuje da su verske zajednice odvojene od države, kao i da su one ravnopravne i slobodne u vršenju verskih obreda i verskih poslova. Iz ove partije navode da je Đukanović prekoračio okvir nadležnosti predsednika Crne Gore propisanih članom 95 Ustava. Ocenjuje se da se Đukanović direktno umešao u poslove jedne verske zajednice, konkretno Mitropolije crnogorsko-primorske.
- Nazivajući protivnike ustoličenja većinskom Crnom Gorom direktno je izazvao podelu građana na one koji podržavaju i one koje ne podržavaju ustoličenje mitropolita na Cetinju - ističe se u obrazloženju inicijative SNP.