PETI FESTIVAL "ĆIRILICOM": Održan okrugli sto na temu "Kulturološki konflikti"
OKRUGLI sto na temu "Kulturološki konflikti" održan je u subotu u okviru petog festivala Ćirilicom, a na njemu su učestvovali pesnik Milutin Mićović, akademik Siniša Jelušić, dr Tatjana Đurišić Bečanović, Gojko Božović, Muharem Bazdulj, prof. Aleksandar Jerkov i profesor Bogoslav Đelinski sa Univerziteta iz Poznanja.
Profesor Aleksandar Jerkov, koji je otvorio okrugli sto je istakao:
- Ideja znanja koja nas kulturološki spaja, pruža nam priliku, makar kroz jednu vrstu ideala, zajedničku osnovu. U tom pravcu i činjenica da na novčanici od 10 evra piše ćirilicom i da nikom na svetu i u Evropi to ne smeta i niko se zbog toga ne oseća pogođenim i uvređenim, to je apsolutno normalna činjenica kao i svaka druga. Na taj način ovi naši ćirilični razgovori dobijaju evropsku dimenziju".
Akademik Siniša Jelušić je u svom izlaganju apostrofirao pojam interteksta i pojam drugog.
- Drugog, drugačijeg, različitog s obzirom da mislim da konflikt u najvećoj meri proishodi iz tog konflikta sa drugim.
Jelušić se osvrnuo i na mitropolita Amfilohija koji je rekao da su u najdubljoj vezi Benedikt Nursijski i sveti Sava, iako je među njima razlika od sedam vekova, oni su nosioci iste vere i istog duhovnog opita, kao i propovednici istovetnog načina življenja, uz činjenicu da su u 15. veku benediktinci koristili ćirilicu.
Profesor Tatjana Đurišić Bečanović je istakla da je konflikt baziran na tipu dijaloga koji se zove disensni dijalog.
- Svaka kultura koja se oseti ugroženom, okreće se procesu autokomunikacije, a drugi kanal koji je stalno aktivan i gde dolazi do konflikta, je kanal gde vi primate poruke od nekog drugog i kad dođe do anomalije u komunikaciji, dolazi do konflikta.
Pesnik Milutin Mićović rekao je da je "čovek je satkan od konflikta, priroda njegovog duha su urođeni konflikti, unutrašnji sukobi".
- Što je čovek manje razvijen kao ličnost, što je manje postao čovek, on je skloniji konfliktima koji su direktno povezani sa neostvarenošću - dodao je Mićunović.
Gojko Božović je rekao da kulturološki konflikti u određenim dozama jesu neophodni i dodao:
- Jer bez razlike u mišljenju, bez nijansi u mišljenju ne može se uspostaviti dijalog. Ako konflikt preprevlada i ako su konflikti u dozama neprihvatljivosti za ljude i čitave zajednice, onda se i pojedinci i zajednice troše u sukobima koji su razorni.
Muharem Bazdulj napominje da se svi politički konflikti najpre ovaplote u kulturi.
- Mi koliko god intelektualno bili svesni da stvari u ovom trenutku možemo promeniti na bolje, optimizam volje je ono što nam treba. Možda i razlika koja postoji u crnogorskom društvu danas i ranije je rezultat optimizma volje, a ne nečeg drugog.
U nedelju, u nastavku festivala na programu je pozorišna predstava "Oleana" u režiji Vide Ognjenović.