POSLANICIMA UZ PLATU I DŽEPARAC: Iz državne kase još 200.000 evra - plaćen prevoz, telefon, prenoćišta
VEĆINA građana pokušava da skrpi kraj sa krajem dok cene osnovnih životnih namirnica, goriva i režija konstanto rastu.
U isto vreme poslanicima, osim zarada koje su daleko veće od crnogorskog proseka, iz državne kase se isplaćuju i razni dodaci za troškove prevoza, telefona, prenoćišta. Samo u toku prošle godine, mimo plate, poslanici su dobili gotovo 200.000 evra za razne troškove. Predstavnici naroda sa ovakvim prihodima i benefitima, poručuju iz NVO "Borba protiv siromaštva", ne mogu imati realnu sliku socio-ekonomskih prilika u kojima živi većina građana.
Samo za korišćenje privatnog automobila u službene svrhe i dnevnice za dolazak na skupštinska zasedanja poslanika sa prebivalištem van Podgorice prošle godine iz budžeta je izdvojeno ukupno 149.464,03 evra, dok je za prva tri meseca tekuće godine za te troškove izdvojeno 35.408 evra. Poslanicima koji su imali pravo na naknadu troškova noćenja, u 2020. godini isplaćeno je 4.028, a u ovoj 3.311 evra.
Po osnovu dnevnica i drugih troškova službenih putovanja 2020. izdvojeno 24.902 evra, a za mobilne telefone 40.273 evra. Za gorivo za službena vozila izdvojena su ukupno 25.162 evra, dok je održavanje iznosilo 17.098 evra. Po osnovu prava na naknadu za stanovanje i odvojeni život, isplaćeno je 13.329 evra, a od januara do aprila 2021. isplaćeno je 9.088 evra.
Samo u prva četiri meseca ove godine potrošeno je 9.808 evra za gorivo, što je 338 evra više nego za isti period 2020. Ta razlika može biti zasnovana i na ceni goriva, koja je porasla u proseku za 30 do 40 centi po litru.
Poslanici ne žive istu stvarnost kao narod koji oni predstavljaju, poručuju iz NVO "Borba protiv siromaštva".
- Šta su rezultati posla koji obavljaju poslanici, a za koje ih građani toliko plaćaju, zašto oni koji imaju i privatne biznise nisu zamrzli svoje delatnosti dok obavljaju poslaničku funkciju - pita predsednik te NVO Radovan Tošković. - Poslanici bi trebalo da dele sudbinu naroda koji predstavljaju, svoje plate smanje na najviše dve prosečne zarade, pa bi se onda, efikasnije borili protiv nemaštine.
Da poslanici ne misle na građane, kako dodaje Tošković, pokazuje i to što plaćaju najveći PDV u Evropi, čak i na osnovne životne namirnice. Kako ističe, u Francuskoj je PDV na prehranu i negazirana pića pet odsto, dok je u Crnoj Gori 21.