ĆUTALI DOK SU BILI UZ MILA: Bošnjačka stranka traži odgovornost deportaciju muslimana iz Crne Gore u BiH
BEZMALO tri decenije, 29 godina od hapšenja civila bošnjačke nacionalnosti i njihove deportacije u ratom zahvaćenu Bosnu i Hercegovinu u vreme režima Mila Đukanovića, oglasili su se iz Bošnjačke stranke.
Podsetili su da je samo njih 12, od više desetina deportovanih, uspelo da preživi, konstatujući da je krajnje vreme da nadležni konačno utvrde odgovornost onih koji su učestvovali u proterivanju. Zanimljivo je da su politički predstavnici bošnjačkog naroda u Crnoj Gori tek sada "alarmirali" ovaj problem, iako su godinama delili vlast sa Demokratskom partijom socijalista i njenim liderom, koji je u vreme tih nemilih događaja bio premijer, a njegovi socijalisti čvrsto držali vlast.
- Zvanična Crna Gora mora uložiti sve svoje kapacitete kako bi svi ratni zločini koji su počinjeni na njenoj teritoriji bili istraženi i procesuirani, a nalogodavci i izvršioci tih zlodela privedeni pravdi - saopšteno je iz Bošnjačke stranke, navodeći da je više desetina izbeglih Bošnjaka nezakonito uhapšeno u Crnoj Gori i predato vojsci bosanskih Srba u BiH u svojstvu talaca.
BS apeluje na nadležne da konačno utvrde ko je odgovoran, a od tužilaštva traži da se proces ponovo aktuelizuje, "kako bi se svi koji su u njemu na bilo koji način učestvovali doveli pred lice pravde".
- Iako je Crna Gora napredovala u procesu evropskih integracija bez procesuiranja ratnih zločina, njen evropski put biće zaustavljen - upozorili su iz ove partije.
Za Nebojšu Medojevića i Pokret za promene zna se ko je odgovoran za deportaciju Bošnjaka iz Crne Gore 1992. godine.
- Osnovano sumnjamo da je to naredila i sprovela Vlada Crne Gore na čijem je čelu bio Milo Đukanović i on mora odgovarati za ovaj zločin - kategoričan je Medojević. - Ne prihvatamo kolektivu odgovornost, jer smo mi bili antiratni aktivisti. Mnogi zločini u Crnoj Gori su ostali nerasvetljeni.
Da je deportacija Bošnjaka jedna od najtamnijih mrlja Crne Gore iz perioda ratova devedesetih godina tvrde u Socijaldemokratskoj partiji. Oni naglašavaju da je posebno tragično to što ni posle skoro tri decenije od tog zločina još nema odgovornih, a time ni pravde za žrtve.
Za političkog analitičara Vojina Grubača ovde je reč o političkoj podlosti Bošnjačke stranke, koja po tom pitanju nije ništa uradila dok je bila na vlasti sa Demokratskom partijom socijalista.
- Pre četiri godine izabrali su antipravoslavni satanizam politike bivšeg šefa režima u zamenu za ogromnu materijalnu dobit i duševno zadovoljstvo, što je skandalozno, a sve kroz maltretiranje pravoslavnih Srba i Crnogoraca - naveo je Grubač. - A sada im nije jasno šta se desilo? Desilo se da im je novi režim nudio otklon od te skaredne politike i učešće u vlasti. Nisu želeli. Žele bivši režim i učešće u njegovim skarednostima.
TRAŽE DEPORTACIJU U UDžBENICIMA
BOŠNjAČKA stranka apeluje da se u udžbenike istorije uvrste činjenice o deportaciji Bošnjaka 1992. godine. Takođe pozivaju Opštinu Herceg Novi i Ministarstvo unutrašnjih poslova da se u tom gradu izgradi spomen-obeležje, gde je, kako tvrde, najveći broj izbeglih civila i uhapšen.