ZAŠTIĆENO 37 CRKAVA: Verski objekti na teritoriji nekoliko opština dobili poseban status
ZAVOD za zaštitu spomenika kulture zaštitio je 37 verskih objekata širom prestonice. Na spisku zdanja, koje su dobile status prethodne zaštite našle su se crkve u 11 gradskih i prigradskih opština.
Prema dokumentu o proglašenju, koji je početkom februara objavljen u Službenom listu grada, ubuduće će biti zaštićena voždovačka crkva u Ulici vojvode Stepe, kao i Crkva Svete Marije Magdalene u Belom Potoku i Crkva Svete Trojice u Kumodražu.
Kada je reč o Zvezdari, versko zdanje zaštićeno od iznenadnih radova i promena je mirijevska Crkva Svetog proroka Ilije, a na Paliluli Crkva Svetog prvomučenika i arhiđakona Stefana iz 1834. godine u Velikom Selu.
Spisak je duži i za miljakovačku Crkvu Svetih apostola Vartolomeja i Varnave, kao i Bogorodičinu crkvu u obrenovačkom naselju Zvečka. Za sve radove i na barajevskoj Crkvi Svetog Nikole sa nadgrobnim spomenicima u porti pitaće se Zavod za zaštitu spomenika.
- Obaveštavamo sopstvenike i pravna lica koja koriste nepokretosti i upravljaju njima, kao i opštine, da smo izvršili evidentiranje sledećih dobara koja uživaju prethodnu zaštitu. To su Gročanska crkva u Vinči, crkva u Ulici Mike Petrovića Alasa u Vrčinu, Zaklopači u Vuka Karadžića, Ritopeku u Karađorđevoj ulici i Umčarima u Nemanjinoj - navodi se u dokumentu Zavoda. - Osim toga, na spisku su i Sakralna arhitektura mladenovačkog namesništva, crkve u Velikoj Krsni, Duboni, Markovcu, Koraćici, Crkva prenosa moštiju Svetog Nikole u Kovačevcu, U Sopotu su i Namenikuće, Sakralna arhitektura Kosmajskog nasmesništva...
Bez prethodnog odobrenja Zavoda neće moći da se izvode radovi i u Crkvi Svetog Đorđa u Kirovljevoj ulici, Crkvi vaznesenja Gospodnjeg u Žarkovu i Crkvi Svetog Preobraženja u Umci.
BULEVAR
BEOGRAD bi u narednom periodu trebalo da dobije još jednu zaštićenu zonu. Područje uz Bulevar kralja Aleksandra, odnosno "Tašmajdan sa Univerzitetskim centrom u Beogradu", kako su "Novosti" već izvestile, poneće status prostorne kulturno-istorijske celine.
Nedavno su za kulturno dobro proglašeni i novobeogradski blokovi 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, i 30.