GRADNJA NE MUTI VODOIZVORIŠTE: Uoči rasprave o planu uređenja Makiškog polja oglasio se Institut za vodoprivredu "Jaroslav Černi"
UDRUŽENjA građana u utorak će pokušati da opstruiraju rad Skupštine grada zbog planiranog usvajanja plana detaljne regulacije Makiškog polja, jer će, kako oni smatraju, ovim dokumentom biti raskrčen put ka uništavanju vodoizvorišta.
S druge strane, Institut za vodoprivredu "Jaroslav Černi" i saopštenju navodi da nema osnova za zabrinutost i da je njihova studija koja je prethodila planu detaljne regulacije to i pokazala.
Uz tvrdnje da ovu tačku dnevnog reda, uz mnoštvo drugih planova, nadležni hoće da proguraju na poslednjoj sednici u ovoj godini, Udruženje "Bitka za Košutnjak" pozvalo je građane da se okupe ispred Sava centra i ukoliko bude neophodno uđu u skupštinsku salu.
- Tu nema nikakvog glasanja ili razmatranja, samo se konstatuje činjenica. Osim zahteva za prekid rada, podnosimo i obavezujuće predloge skupštinskih odluka u ime više grupa građana za obustavu svih javnih uvida, uključujući i Makiško polje, sve dok se epidemija ne završi - navode u Udruženju "Bitka za Košutnjak".
Kako navode u Institutu "Jaroslav Černi", koji je izradio hidrotehničku studiju, planom detaljne regulacije za Makiško polje predviđena je urbanizacija područja u široj zoni zaštite vodoizvorišta.
- U toj zoni je dopuštena gradnja, ali uz primenu standardnih tehničkih i dodatnih mera kojima bi se obezbedila zaštita postojećeg dela izvorišta - navodi direktor Instituta Dušan Đurić. - Naša studija je bila osnov za izradu plana, u skladu sa važećim zonama zaštite vodoizvorišta.
Rešenje o određivanju zona sanitarne zaštite izvorišta podzemnih i površinskih voda Beograd donelo je Ministarstvo zdravlja 2014. godine, podsećaju u Institutu, a na osnovu "Elaborata o zonama sanitarne zaštite" koji je izrađen u Institutu 2013. godine.
- Tim elaboratom je dat i predlog mera i ograničenja unutar sanitarne zaštite, a u široj zoni je dopuštena gradnja, ali uz mere, čime je obezbeđena zaštita postojećeg dela izvorišta - tvrde u Institutu.
NOVOBEOGRADSKI BLOKOVI
KAO primer beogradskih naselja unutar šire zone zaštite izvorišta, u Iistitutu "Jarsolav Černi" navode novobeogradske blokove 70,70a, 40 i 45, koji, kako je naveo, opstaju na rastojanju manjem od 200 metara duže od četiri decenije, bez ugrožavanja kvaliteta vode na bunarima.
"VODOVOD": PRIČE O UGROŽAVANjU LAŽ
POVODOM tvrdnji da će projektom gradnje na Makiškom polju biti ugroženo vodoizvorište, oglasilo se i preduzeće "Beogradski odovod i kanalizacija" navodeći da je treća zona zaštite uvek bila predviđena za gradnju.
- Takve tvrdnje su obična laž, a njihovo namerno plasiranje predstavlja krivično delo širenje lažnih vesti i uznemiravanja građana. Mi smo učestvovali u izradi plana sa aspekta zaštite vodoizvorišta, ali i očuvanja vodovodnog i kanalizacionog sistema. Uslovima su definisane mere ograničenja u zavisnosti od namene i vrste objekata na predmetnom području. Makiško polje pripada široj zoni sanitarne zaštite, što znači da u toj zoni ne postoje vodozahvatni objekti na otvorenim tokovima, niti reni-bunari.