POPRAVLJAJU OCENE SLEDEĆE NEDELJE: Nastava pri kraju, pismeni zadaci odloženi za drugo polugodište
ĐACI starijih razreda osnovne škole i srednjoškolci koji ne budu zadovoljni predlogom zaključne ocene moći će da je poprave, a većina škola je drugi pismeni zadatak pomerila za drugo polugodište.
Nastavnici će, tokom ove nedelje, učenicima saopštiti kako je ocenjen njihov rad u prvom polugodištu, a od ponedeljka će u školama biti "zakazani" termini za odgovaranje, uz poštovanje propisanih epidemioloških mera.
U školama ističu da ne očekuju veliki broj đaka koji smatraju da znaju više od onoga što su, na osnovu pokazanog znanja i zalaganja, nastavnici procenili. Kako se navodi u uputstvu Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, nastavnici treba da prate napredovanje učenika u skladu sa principima formativnog ocenjivanja. U praksi to je opisno ocenjivanje, kroz praćenje aktivnosti učenika u onlajn nastavi, izradi prezentacija, učešća u diskusijama, pisanju eseja, domaćih zadataka...
- Đaci su već ocenjeni u prvom polugodištu, tako da će zaključna ocena biti izvedena iz tog uspeha i zalaganja i rezultata tokom učenja na daljinu - kaže Miomir Dragaš, direktor OŠ "Ivan Goran Kovačić". - Zbog vanrednih okolnosti izmenjen je i pravilnik, pa se konačna ocena na kraju prvog polugodišta može izvesti iz manjeg broja ocena. Pismeni zadaci iz srpskog jezika i matematike odloženi su za drugo polugodište. Ipak, svi koji budu želeli moći će da dođu u školu i poprave ocenu.
Prema rečima Milana Krstića, direktora OŠ "Pavle Savić", kako bi se izbeglo prisustvo većeg broja ljudi na jednom mestu, roditeljski sastanci će, kao i na tromesečju, biti održani onlajn, kao i sednice nastavničkih veća. On je naveo da je moguće i da ne bude podele đačkih knjižica za učenike starijih razreda, jer bi deca morala da dolaze u školu. U elektronskom dnevniku roditelji će moći da vide zaključnu ocenu, a knjižice će dobiti naknadno.
Direktor Elektrotehničke škole "Zemun" Đurađ Banjac, kaže da je profesorima naloženo da do petka upoznaju učenike sa predlogom zaključne ocene, kao i da do ponedeljka dostave spiskove đaka, koji nisu zadovoljni i žele da odgovaraju za veću ocenu.
SMAJLI I PALAC
U formativnom ocenjivanju profesori koriste smajlije, koji pokazuju da li je učenik zadovoljio ili ne.
Međutim, petaci u jednoj osnovnoj školi, umesto srećnog i tužnog smajlija, dobijaju palac okrenut nagore ili nadole, što je na mališane delovalo loše, ali i izazvalo revolt kod roditelja.