NEMA TAKSIRANJA BEZ ZNANJA SRPSKOG I STRANOG JEZIKA? U Skupštini Beograda rasprava o izmenama i dopunama odluke o taksi prevozu

B. Borisavljević

27. 11. 2024. u 07:00

JEDAN od uslova za dobijanje taksi dozvole će, ukoliko odbornici Skupštine grada daju "zeleno svetlo", biti i najmanje tri meseca rada na poslovima taksi preduzetnika ili taksi vozača.

Prizrenska, juče oko 15 sati, Foto N. Skenderija

Novine su predviđene izmenama i dopunama Odluke o taksi prevozu o kojoj će se raspravljati na sutrašnjoj sednici gradskog parlamenta. Razlog za dopunu dosadašnjih propisa je da se spreči zloupotreba kojih je, kako navode predstavnici taksista, bilo u prethodnom periodu.

Prema rečima Aleksandra Bijelića, predsednika Saveza taksi udruženja, predlog odluke je usaglašen između predstavnika udruženja i Grada. Novine predviđaju da kandidat dobije dozvolu od Grada da obavlja taksi prevoz kod preduzetnika ili privrednog društva, a kada stekne najmanje tri meseca iskustva stiče pravo da radi kao samostalni preduzetnik, odnosno taksista.

Kao razlog se navodi osiguranje boljeg kvaliteta usluga i bezbedan prevoz. Na snazi ostaje postojeći uslov da budući taksista mora imati i najmanje pet godina rada kao vozač. A upravo je to segment u kome je bilo "lova u mutnom", zbog čega su inicirane promene zakonskih odredbi.

- Dešavalo se, recimo, da neko radi kao magacioner pet godina, a donese potvrdu da je bio vozač - objašnjava Bijelić. - To se sada onemogućava. Jer, svako ko podnese zahtev za dobijanje dozvole za rad moraće da priloži i potvrdu da je najmanje tri meseca radio kao taksi preduzetnik ili kao taksi vozač kod preduzetnika. Zloupotrebe neće biti moguće, jer imamo način da proverimo da li je, recimo, to vozilo korišćeno u saobraćaju, da li je lice bilo prijavljeno...

KO JE ZA VOLANOM?

Među opštim uslovima taksista mora da ima zvanje vozača motornog vozila, tehničara drumskog saobraćaja ili može biti vozač specijalista petog stepena i najmanje pet godina iskustva na tim poslovima.

Takođe, jedna od stavki je i da mu pravosnažnom sudskom odlukom nije izrečena kazna zatvora duža od dve godine za krivično delo protiv života i tela, polne slobode, imovine, protiv bezbednosti javnog saobraćaja, zdravlja ljudi i javnog reda i mira, dok traju pravne posledice osude.

S obzirom na to da je uočeno da su neka vozila koja imaju dozvolu ali privremeno ne taksiraju, biće omogućeno da se vozni park taksi prevoznika dopuni sa onoliko vozila koliko ih je "u mirovanju". Kao dodatni uslov za taksi prevoznike predloženi je i da vozilo mora imati ispravni taksimetar sa mogućnošu za "blutut" konekciju.

Prema podacima iz avgusta prošle godine Beograđane prevozi oko 6.410 taksi vozila, a prema studiji Planiranje i projektovanje sistema taksi prevoza putnika, za period od 2020. do 2024. godine moguće je angažovanje i do 7.006 taksi vozila sa verovatnoćom opsluživanja od 90 odsto.

Pored opštih uslova, budući taksisti su dužni da polože ispit poznavanja grada, ali i da pokažu da su savladali propise kojima se uređuje ova oblast i strani jezik. Test se polaže pred komisijom koju organizuje sekretarijat i ima četiri člana. Ispit se polaže pisanim putem i usmeno u jednom danu.

- Program ispita obuhvata poznavanje ulica, utvrđivanje najkraćih pravaca do odredišta, kao i poznavanje lokacija najvažnijih republičkih objekata u gradu, kao što su Skupština, Vlada, MUP, zatim gradskih institucija, lokalne samouprave, sudova javnih preduzeća, ambasada, škola, fakulteta, zdravstvenih ustanova, aerodroma, hotela, kulturnih objekata, crkava, izletišta... - navodi se u pravilniku.

Budući taksi vozači moraju pokazati znanje gramatike stranog jezika koji polažu i imati vokabular oko 500 reči koje se odnose na razumevanje gde se nalaze prethodno navedene lokacije. Takođe, proverava se i čitanje kratkih tekstova, snalaženje u telefonskim razgovorima, prenošenju poruka, konverzacija, kao i pisanje poruka.

Položeni pisani test je uslov za izlazak da usmeno polaganje. Kandidat se upućuje da ponovi polaganje usmenog ako je najviše iz dva dela ocenjen sa "nije položio". Troškovi za polaganje ispita poznavanja grada iznose 25 odsto od prosečne zarade po zaposlenom, a prema poslednjem objavljenom podatku Republičkog zavoda za statistiku. Za ponovno polaganje, kandidat je dužan da uplati naknadu koja iznosi 50 odsto od visine troškova za polaganje.

Pogledajte više