OTKUD KINESKA KUĆA NA DEDINJU? Već sto godina u Tolstojevoj ulici nalazi se istočnjačka građevina u kojoj je smešten Institut za pojas i put
CEO vek u Tolstojevoj ulici na Dedinju nalazi se autentična kineska kuća, za koju gotovo niko ne zna. U njoj je poslednjih godinu i po smešten Institut za pojas i put, a dvadesetih godina prošlog veka stigla je u Beograd iz Kine, gde ju je kupio bogati srpski trgovac.
Ko je misteriozni Srbin koji je na svom putovanju po Dalekom istoku video ovaj objekat, kupio ga, rasklopio, stavio na brod, doneo u našu zemlju i ponovo je sklopio - ne zna se. Ovo istočnjačko zdanje preživelo je Drugi svetski rat i NATO bombardovanje i bilo je prazno sve dok se ovde nije uselio Institut. Informacije o ovoj velelepnoj građevini nema čak ni "gugl".
Prema rečima Bojana Lalića, direktora Instituta za pojas i put, posetioci koji ušetaju u ovo dvorište budu iznenađeni kada ugledaju kinesku kuću, ali još nisu uspeli da saznaju mnogo o ovoj građevini.
- Imamo veoma malo informacija - priča Lalić za naš list. - Za sad znamo da ju je naš bogati trgovac ovde doneo i sklopio između 1920. i 1930. godine. Molimo sve one koji znaju nešto više o kući, arhitekturi i simbolima na njoj da nam se jave. Bilo bi nam veoma drago da znamo nešto više i o samoj građevini, jer su stilovi mešoviti. Saradnici iz Kine su oduševljeni i već smo dobili predlog od direktora Kineskog kulturnog centra da malo rade ovde, a mi malo kod njih, jer im se dopada ambijent.
U poseti im je bio i ambasador Kine u Srbiji Li Ming sa delegacijom.
- I njemu se izuzetno dopala kuća i rekao je da želi da više vremena provodi ovde, što nama daje obavezu da više brinemo o zdanju, ali i podsticaj da se trudimo da sadržaj bude u skladu sa ambijentom. Naši gosti su po četiri kineska simbola iznad ulaznih vrata zaključili da je ova kuća možda stara i oko 300 godina.
Kineska kuća zamišljena je kao mesto za život. Unutra se nalaze sobe, kuhinja, kupatilo, stepenište, dok je sprat urađen u minijaturi. Ulazna vrata na spratu su, objašnjava naš sagovornik, između 160 i 170 centimetara visine, te je neophodno da, onaj ko ulazi, malo pogne glavu. Krov je posebna umetnost i nedavno je bila neophodna pomoć stručnjaka kada su se popravljali delovi.
Saradnja sa više od 150 zemalja
- Ovde je smešten Institut za pojas i put, a mi imamo zadatak da svima koji prepoznaju da je perspektiva razvoja u okviru "Pojasa i puta" koji danas obuhvata više od 150 zemalja, da pomognemo da dobiju više informacija i koje su glavne smernice u razvoju. Svi su dobrodošli, od promocije knjiga, ideja... naši prijatelji iz Grčke, koji su deo inicijative i oni su dobrodošli, ovde ćemo poslužiti i giros, jer je i to hrana "Pojasa i puta". Imamo i kolumbijsku kafu, jer tamo posluju kineske kompanije, imamo originalni kineski čaj... dakle spajamo kulture i tradicije - poručio je Lalić.
Lalić naglašava da, kao što se čulo i videlo iz posete predsednika Kine Si Đinpinga, Srbija se prijateljski odnosi ne samo prema ljudima, ekonomiji i političkoj podršci, već i prema kulturi i arhitekturi.