ZA NEDELJU DANA PREHLAĐENIH 4.000 VIŠE: Od akutnih respiratornih infekcija prošle sedmice obolelo 18.939 građana
POMOĆ lekara zbog akutnih respiratornih infekcija (ARI) je, od 29. januara do 4. februara, potražilo 3.737 Beograđana više nego nedelju pre.
Broj obolelih od gripa i oboljenja sličnih gripu, tokom prošle nedelje, povećan je za 38,8 odsto, a od ARI za 24,6 odsto, navodi se u izveštaju Gradskog zavoda za javno zdravlje. Statistika pokazuje da je zdravstvene ustanove posetilo 18.939 građana sa simptomima prehlade, kao i 877 gripoznih.
Da je povratak đaka u školske klupe, već po pravilu, doprineo širenju virusa govori i podatak da je najviše obolelih od respiratornih infekcija u školskom uzrastu od 5 do 19 godina - 38,2 odsto, sledi radno sposobno stanovništvo - 35,7 odsto i deca do četiri godine. Među školarcima i decom vrtićkog uzrasta se beleži najveći porast novih slučajeva.
PRESEK
PRESEK epidemiološke situacije radi se na osnovu izveštaja zdravstvenih ustanova - domova zdravlja, iz Zavoda za zaštitu studenata, Zavoda za zdravstvenu zaštitu radnika ŽTP i Zavoda za zdravstvenu zaštitu radnika MUP.Slična je situacija i kod gripa, pa su deca i mladi na udaru. Tokom prošle nedelje u 90 uzorka je potvrđeno prisustvo virusa gripa i to u 56 briseva A (H3), u 29 - A (H1) i u pet slučajeva virus gripa A netipiziran.
- Najefikasnija mera prevencije gripa je vakcinacija i preporučuje se svim osobama koje su u povećanom riziku od razvoja komplikacija. Zaštita se stvara za dve-tri nedelje od dobijanja cepiva, a može se primiti u bilo koje vreme u toku trajanja sezone gripa, čak i kad je virus počeo da se širi u okruženju - kažu u GZJZ.
Opšte mere prevencije obuhvataju izbegavanje bliskih kontakta sa obolelim osobama, redovno pranje ruku uz izbegavanje dodirivanja očiju, nosa i usta, provetravanje prostorija. Jačanje opšte otpornosti organizma podrazumeva adekvatan režim rada i odmora i ishranu bogatu vitaminima.