TOMI SPOMENIK U SKADARLIJI? Pred odbornicima odluka o podizanju obeležja legendarnom pevaču narodne muzike
LEGENDARNI pevač narodne muzike Toma Zdravković dobiće spomenik u Skadarliji, na platou između dve poznate kafane. Ukoliko beogradski odbornici na sednici Skupštine Grada u utorak usvoje ovu odluku, velikan srpske muzike imaće svoje obeležje i u srpskoj prestonici, u boemskoj četvrti gde je provodio dane i noći.
Ovu inicijativu podneo je pre dve godine predsednik Socijaldemokrateke partije Srbije Rasim Ljajić, prilikom obeležavanja tri decenije od smrti umetnika, kog mnogi zovu najvećim srpskim boemom.
Na predstojećem zasedanju gradskog parlamenta, ako ovaj predlog bude podržan, biće formiran i odbor koji će da brine o podizanju biste voljenom Tomi. Oni će kasnije, uz Sekretarijat za kulturu, odlučiti kojih dimenzija će biti spomenik, kako će da izgleda. Takođe, naknadno će biti odabrani umetnici koji će da vajaju i izlivaju monument, za šta će Grad opredeliti sredstva. Saglasnost za podizanje spomenika Tomi Zdravkoviću dalo je i Ministarstvo kulture.
Ljajić je, prilikom podnošenja inicijative, kazao da bi taj spomenik bio i simbol jedne kulture u zemlji koja je nestala upravo 1991. godine kada je Toma preminuo, a da se radi o jedinstvenoj pojavi govori i činjenica da su njegove pesme na jednak način doživljavane od Triglava do Đevđelije.
- U svakom mestu, u svakom gradu bivše države, slušali su ga mladi i stari, ljudi na selu i gradu. On je sve muzičke pravce na neki način povezao, kao što je povezivao ljude. Punio je kafane i dvorane, bez obzira gde je nastupao i gde je pevao. Zato smatramo da jedan takav umetnik zaslužuje spomenik u glavnom gradu Srbije upravo na mestu koje je najprikladnije, s obzirom na to da je često nastupao i gostovao u restoranima Skadarlije - istakao je Ljajić.
Zdravković je rođen 20. novembra 1938. godine. Bio je pesnik, kompozitor i pevač. Karijeru je počeo u Leskovcu, nastavio je da peva po beogradskim kafanama, gde je napisao i izveo svoje najveće hitove. Muzičari su ga cenili jer je tekstove svojih pesama pisao sam i gotovo sve su bile autobiografske.
Ulice u Novom Sadu i Beogradu
OPEVAO je Toma Danku, Branku, Ljiljanu, Jelenu... Dobio je ulice u Novom Sadu i u Beogradu, na Zvezdari. Takođe, pre desetak godina dobio je spomenik u Leskovcu, a njegova rodna kuća u selu Pečenjevce i sada privlači pažnju putnika namernika koji su za ovo mesto čuli baš zbog legendarnog pevača.
Reč je o ljubavnim pesmama kojima je specifičnu notu davao njegov umirujući glas, pevajući o patnji i neuzvraćenim ljubavima. Baš to što se običan svet identifikovao sa njegovim stihovima, odvelo je Zdravkovića u legendu. Objavio je nekoliko albuma, a najveću slavu doživeo je osamdesetih godina prošlog veka. Teško bolestan, svoj poslednji koncert održao je 10. septembra 1991.godine, 20 dana pre smrti.
O legendi narodne muzike snimljen je film u režiji Dragana Bjelogrlića, a premijerno je prikazan u Beogradu 15. septembra 2021. godine.