"KO TE ŠIŠA" AKO NEMAŠ 2.000: Evo koliko su povećane cene frizerskih usluga, a bez obzira na to saloni puni
CENE frizerskih usluga su skočile, ali bez obzira na to, saloni su i dalje prebukirani.
Posla ima, ali nema onih koji će da rade, pa se, tako, šišanje i feniranje zakazuje par dana unapred, a u nekim salonima čak i nekoliko nedelja. U prestoničkim lokalima za šišanje sa fenoianjem izdvaja se i do 2.000 dinara. Suprotno uvreženom mišljenju da frizera nema dovoljno, u Nacionalnoj službi za zapošljavanje, prema poslednjim podacima, kažu da makaze priželjkuje 912, a poslodavci traže svega 47 majstora za frizuru.
Dužina kose, željeni oblik, feniranje "na ravno" ili lokne, farbanje sa donetom farbom ili iz salona su faktori koji utiču na formiranje cena. Kombinovanje više usluga koštaće skoro duplo. Posebna razlika u ceni je između muškog i ženskog šišanja. Za šišanje kratke ženske kose potrebno je izdvojiti oko 800 dinara, dok je u prethodnom periodu bilo potrebno 500 dinara.
Šišanje i feniranje duge kose iznosi oko 1.700 - 2.000 dinara
- Postoji mnogo parametara koji odlučuju kolika cena će biti - kažu u jednom prestoničkom salonu. Na usluge frizerskih salona utiče i lokacija na kojoj se nalaze, pa je tako u nekim delovima grada za feniranja kratke kose potrebno izdvojiti 500 dinara, dok je za istu uslugu u centru prestonice potrebno izdvojiti duplo više.
Cena svečanih frizura kao što su punđe, pletenice, svečani rep, kreću se od 600 do 5.000 dinara, koliko je potrebno izdvojiti za poznatu afro frizuru.
Nisu u zaostatku ni muški frizeri sa cenama svojih usluga. Za skraćivanje muške kose potrebno je izdvojiti oko 600 dinara, dok je ranije bilo 300 dinara. Neki luksuzni prestonički saloni naplaćuju čak i 1.500 dinara.
- Cene muškog šišanja uglavnom su iste i kreću se oko 600, 700 dinara. Žensko šišanje je zahtevnije jer su dužine kose različite - kažu frizeri.- Kod muškog se razlikuje da li mušterija želi da koristimo makaze ili mašinicu, a cena je veća jer obično dva puta peremo kosu, pre i posle šišanja.
MAJSTORA IMA ILI NEMA?
NA izlozima frizerskih salona često je istaknuto da traže frizera. Prema podacima Nacionalne sužbe za zapošljavanje, prošle godine je posao čekalo njih 912. Zašto postoji ovaj disbalans?
- Obično je reč o mladim ljudima koji bi želeli da budu "normalo" plaćeni. Saloni često ne mogu da ispune ta očekivanja, pa vlada privid da frizera nema na tržištu - kažu poznavaoci.