DECA I DRVEĆE RASTU ZAJEDNO: Šumarski fakultet i predškolci zajedno u akciji spasavanja planete
ČETVOROGODIŠNjACI iz Predškolske ustanove "Sveti Sava" i Šumarski fakultet započeli su juče zajedničku misiju u spasavanju planete.
Veštim prstićima mališani su tokom prepodneva sakupljali semena u Arboretumu ove ustanove, koja su potom posadili i zalili. Njihovom timu pridružio se i akademik Matija Bećković, te su njih 24 prvi učesnici projekta "Beskrajna ljubav prirodi".
Obučeni u svetloodbojne žute prsluke, radoznalo i strpljivo sedeli su u klupama amfiteatra, baš kao pravi studenti.
- Mi ovde čuvamo našu prirodu, sadimo i gajimo biljke i drveće, ali vam moram odati jednu tajnu. Ne možemo sve sami da uradimo, mnogo je posla i treba nam vaša pomoć - brižno im se obratio prof. dr Branko Stajić, dekan Šumarskog fakulteta.
Deca, ali i Bećković, dobili su potom bukvice - albume za fotografije, u kojima će beležiti faze rasta sadnice.
U parovima, sitnim koracima, opremljeni kanticama za zalivanje, uputili su se u svoj prvi radni zadatak u očuvanju životne sredine.
- Ovo su žirevi koje jure veverice iz "Ledenog doba" - prepoznali su mališani.
Veoma znatiželjno ispitivali su svoje "saigrače" o stablima, semenima, krtičnjacima. Šaptali su oduševljeno da su krtice slepe - ponosni na to što su naučili na početku svoje misije.
Potom su, podeljeni u timove, sakupljena semena posadili u čašice, obeležili ih i pažljivo odneli u svoj novi zajednički dom.
Kako je za "Novosti" objasnila dr Dragana Stojačić, vanredni profesor na Šumarskom fakultetu, sakupili su i posadili nekoliko desetina sadnica crvenog američkog hrasta i kedra, kao i leske i bukve.
- Klica ljubavi prema zelenilu budi se baš u ovom najranijem uzrastu. Verujem da je njima interesantno, a mi smo beskrajno radosni što učestvujemo - kaže prof. Stojačić.
Ideja je da se u projekat uključe sve predškolske ustanove u prestonici, a prema rečima vaspitača iz "Svetog Save" Vladane Trnavac, iako su mali, ovo je za decu veliko iskustvo, koje će sigurno pamtiti.
KRASIĆE PRESTONICU
TVORAC čitavog projekta je profesor Građevinskog i Šumarskog fakulteta dr Branko Mišić.
- Deca će svojim sadnicama pevati, čuvaće ih i zalivati tokom naredne dve godine u svom vrtiću. Pratiće faze klijanja i pojave prvog lista, a onda, kada sadnice stasaju, odnosno kada mališani krenu u prvi razred, preuzeće ih JKP "Zelenilo Beograd", da ih presadi širom prestonice. Naravno, svako dete će znati gde je njegov prijatelj kog je odgajio - objasnio je prof. Mišić.