ZAŠTITA NEIMARA U FIOCI: Udruženja sa Vračara protestovala protiv rušenja starih vila na Vračaru
ČLANOVI tri udruženja sa Vračara održali su juče u Moravskoj 10 protest zbog najavljenog rušenja dve predratne vile u Hadži Melentijevoj 47 i 72 u naselju Neimar.
Odlučni u borbi da stanu na put bahatim graditeljima izneli su tri glavna zahteva - da Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove odbije zahtev investitora za rušenje ove dve vile i izdavanje građevinske dozvole za izgradnju višespratnica na ovim lokacijama, kao i da Ministartvo kulture na dnevni red stavi odluku kojom se Neimar utvrđuje za prostornu kulturno-istorijsku celinu.
- Vila u Hadži Melentijevoj 47, odnosno Moravskoj 10 (ima dve adrese jer se nalazi na uglu), pod zaštitom je Zavoda za zaštitu spomenika kulture i ne bi smela da se ruši - kaže za "Novosti" Marko Stanković iz Društva za očuvanje Neimara.
- Investitor pored rušenja planira i da zauzme ceo skver zajedno sa trafostanicom i ovde podigne zgradu.
Naš grad je rušen toliko puta u istoriji, a sada smo počeli i sami to da radimo.
Raskrsnice i delovi ulice prodaju se investitorima da bi tu gradili višespratnice.
Prema rečima našeg sagovornika, njihova udruženja nisu protiv izgradnje Beograda niti zidanja novih kvadrata, već smatraju da bi kulturno-istorijske celine morale da ostanu u svom autentičnom obliku.
- Pisali smo svim nadležnim institucijama, Zavodu, Sekretarijatu za urbanizam i imamo pismo za četiri ministarstva povodom rušenja vile u Hadži Melentijevoj 72 - kaže Stanković.
- Od Zavoda smo dobili izričit odgovor da vila ne sme da se ruši i da su oni protiv. Isto su rekli i Sekretarijatu pre nego što su izdali investitoru lokacijske uslove, što znači da su se oglušili o mišljenje Zavoda.
Neda Maletić u ime Udruženja građana Topolska naglasila je da niko nema prava da skver na uglu Moravske 10 i Hadži Melentijeve 47, gde se nalazi vila, proda investitoru jer je reč o javnoj svojini.
- Ovde je planirana izgradnja višespratnice sa 3.500 kvadrata - kaže Miletićeva. - da bi izgradio tako veliku zgradu, investitor bi morao i da poseče drveće. Uništavati ovoliko zelenilo je nedopustivo, Neimar je vrtno naselje sa kućama i velikim baštama.
Članovi udruženja ističu da je naročito važno da Ministarstvo kulture konačno na dnevni red Vlade stavi odluku da se Neimar proglasi za kulturno-istorijsku celinu od posebnog značaja što će mu jedino obezbediti trajnu zaštitu.
Protestu je prisustvovao Miloš Jovanović, predsednik Društva za uređenje i ulepšavanje Krunskog venca, inače predsednik koalicije NADA.
ISTORIJAT
- VILA u Hadži Melentijevoj 72 izgrađena je 1927. godine za Jakova Kozinskog, građevinskog inženjera rusko jevrejskog porekla - kaže Neda Miletić.
Zdanje u Moravskoj 10, ondosno Hadži Melentijevoj 47, podignuto je takođe 1927. godine, a vlasnik je bio Nikola Belančić, rudarski inženjer i u to vreme visoki činovnik u Ministarstvu rudarstva.