POPIS STAJAĆIH VODA: Sekretarijat za zaštitu životne sredine raspisao tender za spas ekosistema u gradu
DIVLjA gradnja izaziva mnogobrojne probleme, a jedan od njih podstakao je Sekretarijat za zaštitu životne sredine da pokrene projekat izrade Katastra stajaćih ekosistema.
Uz pomoć ovog plana trebalo bi da se iskoriste prirodni resursi, ali i da se revitalizuju i saniraju postojeća vodena područja.
Kako su za "Novosti" rekli u ovom sekretarijatu, Beograd je zahvaćen masovnom izgradnjom, a novi stambeni objekti pritiskaju postojeću kanalizacionu mrežu, ali i prestoničke ekosisteme. Izrada katastra ima za cilj unapređenje kvaliteta voda.
- U okviru naših nadležnosti su poslovi koji se odnose na izradu projekata u oblasti zaštite, očuvanja i racionalnog korišćenja prirodnih resursa - govore za "Novosti" u Sekretarijatu za zaštitu životne sredine.
- Posledica nelegalne gradnje je direktno ispuštanje otpadnih voda u otvorene vodotoke, niz padine, u kanale, čak i u kišnu kanalizaciju što vrši pritisak na ekosisteme stajaćih voda.
Kako objašnjavaju u Sekretarijatu, izradom katastra biće popisani svi ekosistemi stajaćih voda na teritoriji prestonice. Na ovaj način steći će se i uvid u ekološki kvalitet jezera, močvara i bara.
- Želimo da pružimo podršku za razvoj i realizaciju istraživačkih i inovativnih projekata u oblasti zaštite i poboljšanja kvaliteta močvara i bara u urbanim uslovima - govore u Sekretarijatu za zaštitu životne sredine.
Trenutno je u toku tender, koji će biti otvoren do 17. septembra. Rok za realizaciju projekta je 30 dana, od dana zaključenja ugovora.
KANALI NA LEVOJ OBALI DUNAVA
ISPUŠTANjE otpadnih voda u kanale jedan od je od velikih problema na levoj obali Dunava. Kakav problem može da izazove nemar pojedinaca, bila je i slika poplava koja je zadesila naselja na levoj obali tokom 2019. godine. Nije retkost ni da živi svet u ovim vodama umire zbog zagađujućih materija.