Mađarsko more - idealno za odmor i zimi i leti

Suzana MILOŠEVIĆ

21. 01. 2019. u 23:20

Balaton, najveće jezero našeg severnog suseda, raj za turiste iz Evrope. Bogata ponuda, vrhunska usluga, kao i mađarska kuhinja garantuju uživanje

Мађарско море - идеално за одмор и зими и лети

Jezero Heviz

Mađarsko more - tako naše severne komšije, ali i turisti, nazivaju jezero Balaton, najveće u Centralnoj Evropi! Obala duga čak 236 kilometara i najzahtevnijem posetiocu priuštiće odmor i užitak, bilo da ovde dolazi na produženi vikend ili se odluči na nešto duži boravak. Gostiju ovde ima tokom cele godine, pa i zimi. Bogata turistička ponuda, vrhunska usluga u hotelima, kao i ukusna mađarska kuhinja garantuju uživanje. Gradići oko jezera, elegantni dvorci, muzeji, mnogobrojne vinarije, kao i pećine, idealni su za one koje ne drži mesto, koji bi da istražuju i žele aktivniji odmor. I sve to je udaljeno samo 500 kilometara od Beograda, što znači da se do jezera stiže za manje od osam časova.

Balaton je oduvek bio omiljeno stecište Mađara. Mladi i oni sa plićim džepom odlaze na južnu obalu jezera, gde je voda plića, a zabave traju do dugo u noć. Najpoznatije mesto ovde je Šiofok, a leta su ispunjena zvucima muzike koji dopiru iz mnogobrojnih klubova načičkanih po obali. Najveći festival "Balaton saund" upravo se ovde održava. Na blago ustalasanoj severnoj obali jezera okuplja se elita, a jedno od poznatijih mesta je Balatonalmadi. Zimi, ali i tokom najvrelijih meseci, to je rezidencija mnogih političara i pisaca, koji su ovde sagradili svoje vile. Gosti iz Rusije, Austrije, Češke, Slovačke tokom zime uživaju u dugim šetnjama obalom jezera, a leti u kupanju i sunčanju, ispijajući hladno vino napravljeno od grožđa iz okolnih vinograda. Tokom cele godine posetiocima su u ugostiteljskim objektima dostupni spa-centri, zatvoreni bazeni, saune, parna kupatila,... Oni koji žele aktivniji odmor, mogu da se oprobaju leti u jedrenju, surfovanju, zmajarstvu. Zimi je jezero, kad se zaledi, idealno za klizanje. A ljubitelji dvotočkaša mogu da se upuste u nove avanture vožnjom bicikla po pitomoj ravnici i obiđu mnoga interesantna mesta.


Tihanj i Topolka

Mesto Tihanj nalazi se nekoliko kilometara dalje od Balatonalmadija. Ovo je i poluostrvo, u sredini kog se nalazi jezerce u kome žive patke i čaplje. Okruženo je šumom badema i jasena, pa šetnja ovuda u proleće ima posebnu čar. Zbog lavande, koju je kraljica Anastasija donela sa Krima, a koja raste svuda naokolo, turisti uživaju u čudesnom mirisu spokoja. Ovdašnja crkva i opatija vide se i sa druge strane jezera. Kamene uličice i jednospratne kuće sa slamnatim krovovima na čas će posetioce vratiti kroz vreme. U njima se nalaze mnogobrojne zanatske radionice poput kovačnice, kuće marcipana, grnčarske radionice, suvenirnice i radnji u kojima se prodaju samo proizvodi od lavande. Osim dekorisanih izloga, fasade objekata krase i stotine strukova nanizane suve paprike. Uživanje u kafi, vinu i drugim mađarskim specijalitetima poput langoša ovde je obavezno, kao i poseta Kući štrudli.

Podzemna reka u pećini Tavas

Na severnoj obali Balatona, u podnožju vinogorja, smestio se gradić Topolka. Ispod naselja, prostire se kompleks hodnika pećine Tavas, otkrivenih 1903. godine, a koji su stari više miliona godina. Ova pećina jedinstvena je u Evropi i koristi se za lečenje svih bolesti disajnih puteva, astme i alergija. Tako gosti hotela "Pelion" iz lanca "Hungest" hotela, bez izlaska iz objekta, mogu da se spuste u pećinu. Tamo će ih dočekati osvetljeni hodnici i ležaljke, sa prekrivačima, na koje mogu udobno da se smeste. Temperatura vazduha je uvek ista, od 14 do 16 stepeni Celzijusa, a vlažnost vazduha je čak 100 odsto. Mikroklima pećine i vazduh u kome nema prašine i polena, sa znatnom količinom karbon-dioksida, pomažu u lečenju disajnih puteva. U tmini je pacijentima dozvoljeno da borave do četiri sata.

Tihanj

Kroz pećinu Tavas teče i podzemna reka, a ovaj nacionalni park, koji se takođe nalazi u sklopu hotela "Pelion", mogu da obilaze svi turisti, ne samo njegovi gosti. Po kristalno čistoj vodi, posetioci mogu da se provozaju limenim čamcima. Veslanje podzemnom rekom i provlačenje kroz uske tunele, dok u nekim delovima temenom dodirujete svod pećine, nije nimalo lako. Ulaz košta 2.000 forinti, odnosno manje od osam evra, ali vredi svaku paru. Deo vode iz podzemne reke odlazi u Mlinsko jezerce, koje se nalazi u centru Topolke i u kome je kupanje dozvoljeno samo za Božić.

Grnčarska radionica u mestu Tihanj

Plivanje među lokvanjima

Nedaleko od Balatona nalazi se i Heviz, najveće biološki aktivno prirodno jezero na svetu. Jedinstven je i lekoviti tresetni mulj, koji se nalazi na njegovom dnu. Voda u jezeru se obnovi za tri dana, pošto dva izvora sa mineralnom vodom na dubini od 38 metara izbace 410 litara u sekundi. Višak vode, rekom Zala, otiče u Balaton. Temperatura vode je leti oko 38, a zimi oko 25 stepeni Celzijusa. Na površini jezera čak i usred zime cveta indijski lotus donet ovamo krajem 19. veka. Centar Sveti Andrija izgrađen je na površini jezera još u 18. veku, a sa kupolama koje ga krase, deluje bajkovito. Kupanje u jezeru usred zime, među lokvanjima, dok pada mrak i para se uzdiže ka vedrom nebu, neopisiv je užitak. Lečilište radi tokom cele godine, a pacijenti koji ovde najčešće dolaze imaju kožne bolesti, povrede zglobova, reumu, artritis, obolele nerve ili gastroenterološke probleme. Ulaznice za jezero se plaćaju, u zavisnosti od broja sati koje pacijenti žele da u njemu provedu. Karta za tri sata kupanja košta oko 10 evra, a za penzionere, decu i studente je jeftinija. Heviz je takođe prepun hotela, restorana i drugih sadržaja, pa turisti mogu da upotpune svoje vreme tokom boravka u ovoj banji.

ZAMAK FEŠTETIĆ

Jedan od simbola gradića Kesthelj je i dvorac Feštetić. Treći zamak po veličini u Mađarskoj izgrađen je u baroknom stilu i ima 101 sobu. Sadašnji izgled velelepna građevina dobila je 1887. godine kada je završena treća rekonstrukcija dvorca, pred dolazak grofice Marije Hamilton Daglas. U biblioteci palate nalazi se više od 90.000 knjiga, koje su članovi porodice Feštetić sakupljali tokom vekova. Tu je i muzej konjskih zaprega i saonica, od kojih su neke pripadale mađarskoj kraljevskoj porodici.

PIĆE BOGOVA

Dolina vulkana, kao i vazduh oko jezera napravili su područje oko Balatona idealnim za uzgoj vinove loze. Muskat. Tramini. Rizling. Vulkanus. To su samo neka od vina koja bi trebalo probati. Tlo bogato bazaltom i drugim mineralima, daju poseban ukus ovom piću. Zato je obilazak vinarija oko Balatona uvek nezaboravno iskustvo.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

Mik

22.01.2019. 07:50

MORE BALATON....SAN SNOVA. ZA UŽIVANJE ODMOR RAZONODU..NE PROPUSTITE PRILIKU...SREĆNO...NEKA TRAJE VEČNO...RAJSKO MORE...STANKA...BEOGRAD

mama

22.01.2019. 11:03

I mi imamo jezera alnsluze za bacanje otpada i gradnju privatnih solitera bez kanalizacione mreze, ma uzivanje