ŠANSA ZA ZARADU KRAJ PUTEVA: Hotela 365, a motela samo osam!
11. 06. 2018. u 16:02
Za devet odsto veći broj zaposlenih u ugostiteljstvu i hotelijerstvu. Kao tranzitna zemlja, moramo da pravimo objekte uz auto-puteve

NAJISPLATIVIJI posao u srpskom hotelijerstvu trenutno je otvaranje motela, jer ih ima samo osam, a tranzitni putnici prosto vape za jeftinim i čistim smeštajem kraj puta.
Pročitajte još: Svi srpski putevi vode ka Egeju
Srbija ima sve više hotela i sve veći broj zaposlenih u ugostiteljstvu i hotelijerstvu, a i zarade se konstantno povećavaju. Trenutno radi 356 hotela svih kategorija, i svakog dana se otvaraju novi. Hoteli raspolažu sa 28.852 kategorisana hotelska kreveta. Istina, najviše - 65 odsto soba, nalazi se u hotelima sa četiri zvezdice. Za razliku od ranijih godina, kada je popunjenost hotelskih soba bila 29 odsto, u poslednjih godinu dana traži se krevet više.
- Prosečna popunjenost je 55 odsto, ali tome "kumuju" hoteli koji su nedavno otvoreni, pa su "spustili" statističke podatke - kaže Georgi Genov, direktor HORES. - Hotelske sobe su u špicu sezone popunjene i do 80 odsto, što je odlično kada se uzme u obzir veliki broj kreveta koji se nude u privatnom smeštaju. Pošto imamo sve više investicija, novih hotela i soba, trebalo bi da budemo još agresivniji u promociji i organizovanju događaja. Jer novi hoteli traže novu promociju.
Prosečan hotel ima oko 50 soba, a to može da popuni samo jedna turistička grupa. Nažalost, Srbija ima mali broj motela - samo osam. Za ovakav vid smeštaja potražnja je ogromna, jer gradovi nude široku lepezu kreveta u smislu kvaliteta i cena, ali tranzitni putnici ne žele da skreću s puta.
Pročitajte još: Suficit od 32 miliona evra
- Dakle, u ovom trenutku je najisplativije otvoriti motel - ističe Genov. - Godine 2009. imali smo 40 motela, ali je posle privatizacije većina zatvorena, a nema investicija u ovu vrstu smeštaja, pa uveliko radimo na ubeđivanju investitora, jer smo mi tranzitna zemlja.
U Udruženju hotelijera i restoratera su prezadovoljni razvojem ove privredne grane, jer trenutno u ovom sektoru radi 60.595 ljudi. To znači da je u poslednjih godinu dana za devet odsto porastao broj zaposlenih u ovom sektoru, što je rekord u odnosu na sve privredne grane u Srbiji. I prosek zarada je u poslednjih godinu dana porastao. Naime, u martu 2017. godine prosečna neto zarada zaposlenih u ugostetiljstvu i hotelijerstvu iznosila je 26.677 dinara. Godinu dana kasnije, pre dva meseca, iznosila je 31.750 dinara.
- U prvom kvartalu ove godine 15.073 ljudi radi direktno u hotelijerstvu, što je odličan podatak, ali i malo zabrinjavajući, jer smo primetili veliki odliv stručnih radnika - ističe Genov. - U poslednjih 15 dana to je više nego očito, jer počinje sezona na Mediteranu i svi hrle za većom zaradom. Nezahvalno je procenjivati, ali pretpostavke su da je za dve nedelje iz kuhinja i hotela otišlo oko 15 odsto kvalifikovanih radnika.
DRAKONSKE KAZNE ZA STANODAVCE
SVI koji izdaju sobe na kraće od 30 dana moraće da plaćaju paušalni porez od oko 30 evra, najavila je Renata Pindžo, pomoćnik ministra za turizam.
- Kazne će biti maksimalne, s ciljem da niko ne pomisli da mu se isplati da radi na crno i plati ako ga inspektori uhvate - kaže Pindžo. - Nezvanično, treba očekivati da će kazne biti oko 150.000 dinara.
Radojko
11.06.2018. 22:39
Idem sutra da otvorim jedan motel uz auto-put.Reci cu i mami da otvori jedan uz Ibarsku magistralu , krecemo sa biznisom.Doterivam sljunak sutra i krecem da mesam malter.
Komentari (1)