U 2017. skoro 1.000 pristajanja kruzera, u 2019. i u Zemunu
20. 05. 2018. u 15:15
U 2017. godini evidentirano je skoro 1.000 pristajanja stranih kruzera i oko 132.000 turista koji su u Srbiju došli Dunavom

Ilustracija / Foto N. Skenderija
U 2017. godini evidentirano je skoro 1.000 pristajanja stranih kruzera i oko 132.000 turista koji su u Srbiju došli Dunavom, a iduće nautičke sezone, 2019, godine, biće otvoreno još jedno pristanište i to u Zemunu, kaže v.d. direktora Agencije za upravljanje lukama Vuk Perović.
Perović je Tanjugu rekao da putnički saobraćaj treću godinu za redom beleži stabilan rast od oko pet odsto godišnje kada je reč o broju pristajanja kruzera.
"Ako se ovakav trend nastavi, s obzirom da su u poslednje dve godine otvorena tri nova putnička pristaništa, možemo da se nadamo dvocifrenom rastu", navodi Perović i dodaje da se ove godine može očekivati i više od 1.000 pristajanja brodova i preko 150.000 turista.
PROČITAJTE JOŠ: Prvi veliki kruzer sa strancima pristao kod Golubačke tvrđave
U Srbiji radi šest međunarodnih putničkih pristaništa, a Perović kaže da su, pored Beograda, Novog Sada i Donjeg Milanovca, koji su već poznati turistima, prošle godine otvorena pristaništa u Kladovu i Smederevu, a ove godine na Uskrs i pristanište u Golupcu.
PROČITAJTE JOŠ: Nautički turizam u Srbiji - mogućnost za 5.000 radnih mesta
"Raduje nas činjenica da Agencija evidentira sve veći broj kruzera sa višom kategorizacijom, što znači da Srbija postaje sve atraktivnija destinacija na turističkoj mapi Evrope. Ono što je intencija Agencije jeste da, pored međunarodnog kruzinga, razvijamo i domaći linijski saobraćaj kako bi približili lepote naših reka građanima", kaže Perović.
Naveo je da je Agencija u aprilu sa Ministarstvom trgovine, turizma i telekomunikacija potpisala Ugovor o sufinansiranju putničkog pristaništa u Zemunu, odnosno ulaganju oko 120 miliona dinara u lučku infrastrukturu.
"Za sledeću nautičku sezonu mogu da najavim otvaranje i ovog pristaništa, sedmog po redu", rekao je Perović.
Nedavno je objavljen javni poziv za prikupljanje ponuda za izbor lučkog operatera na putničom pristaništu Donji Milanovac, a Perović kaze da će budući lučki operater obavljati delatnost prijema brodava, kao i ukrcavanje i iskrcavanje putnika.
"Ono što će nam biti bitno prilikom izbora budućeg operatera jeste plan i program delatnosti, kao i studija ekonomske opravdanosti za investicije operatera u lučku infrastrukturu i održavanje", navodi Perović.
Kaže da će Agencija, između ostalog, za putničko pristanište u Donjem Milanovcu zahtevati da se postojeći plutajući objekat zameni novim, a obaveza operatera biće da investira u ponton, kao i pristupnu infrastrukturu, odnosno mostove i pristupne prilaze.
"S obzirom na značaj ove lokacije mi ćemo se truditi da izaberemo iskusnog operatera koji će moći da razvije potencijal ove lokacije“, rekao je Perović i dodao da na tender može da se javi lučki operater registrovan za obavljanje te delatnosti, stručno osposobljen, a potrebno je i da poseduje tehničku i tehnološku opremljenost.
Pored dobrih rezultata kada je reč o stranim kruzerima i turistima, Perović je naveo da je prošle godine Agencija evidentrala rekordnu količnu pretovarene robe na rekama, čak 10,5 miliona tona što je, ističe, povećanje od 16 odsto u odnosu na 2016. godinu.
"Kada govorimo o vrsti pretovarene robe, na prvom mestu su pesak i šljunak, na drugom mestu su rude, kao rezultat rada Železare u Smederevu, slede nafta i naftni derivati, a na četvrtom mestu su žitarice", rekao je Perović.
Naveo je da je prvo tromesečje ove godine jedno od najboljih od kada Agencija vodi evidenciju, te da je samo u januaru evidentirano 920.000 tona pretovarenog tereta.
Do kraja godine, prema njegovim rečima, može se očekivati povećanje količine tereta za više od 20 odsto, odnosno ukupno preko 12 miliona tona.
Горан
21.05.2018. 13:26
Није крузер већ је крстарица.
@Горан - Gorane ti si uvek super pametan bez toga da poznajes srpski jezik. Za vreme Vuka Karadjica ovo sto ada pristaje nije postojallo, pa prema tome ni rec. Krstarica je sa druge strane vojno amfibisko vozilo koje isto tako nije postojalo, ali se kasnije nakalemilo na srpski jezik kao i sada kruzer i pored toga sto je to engleska rec, kao i gomila drugih koje vi koristite svakodnevno u govoru. A tvoj "goranluk" te nece dovesti nigde osim da pokazes svima da koliko si nazadan i plitak. Ima vas !
Komentari (2)