U banje sa senior karticama
03. 01. 2018. u 15:55
Naša zemlja poslednjih godina sve traženija destinacija, kako među stranim, tako i među domaćim turistima. Ljajić: U turističku infrastrukturu 790 miliona dinara

Foto Tanjug
SRBIJA poslednjih godina postaje sve ozbiljnija turistička destinacija. Naročito oni delovi do kojih se lako dolazi, koji su uređeni i pristupačni. Tako, samo za novogodišnje praznike, našu zemlju posetilo je najviše gostiju iz Rusije, Rumunije, Bugarske, Makedonije, Crne Gore, BiH...
- Popunjenost kapaciteta za januar je više od 90 odsto - kazao je ministar turizma Rasim Ljajić. - Februar je takođe rasprodat, najviše zbog školskog raspusta, a sada sve zavisi i od snega. Sudeći prema rezervacijama, sezona će biti odlična. Za sada imamo 20 odsto više skijaša nego prošle godine u istom periodu. Na Kopaoniku je najviše Rumuna, Bugara, Grka, Crnogoraca i Bosanaca.
Prema rečima ministra Ljajića, dobro su prošli gradovi i banje u Srbiji. Među njima, prednjače Sokobanja, Prolom Banja, Pirot, Niš, Beograd i Novi Sad. Samo je na Zlatiboru bilo sedam odsto više gostiju nego prošle godine.
Pročitajte još - Ljajić: Turizam može da poveže Balkan, kao nekad sport
- Za projekte razvoja turističke infrastrukture ove godine biće opredeljeno 790 miliona dinara - rekao je Ljajić, prilikom obilaska Divčibara, u okviru projekta za poboljšanje turističke infrastrukture, koje bi ministarstvo moglo da finansira ili sufinansira. - Treba da iskoristimo dolazak braće Teodosić, koji će izgraditi jedan veliki turistički kompleks - hotel, sportske terene, velnes i spa centar na Divčibarama. Ovde je to i nedostajalo, a mi moramo da pratimo tu investiciju, pre svega kroz izgradnju prateće infrastrukture.

Ministar Ljajić je objasnio da ono što Divčibare poseduju, nema nijedan planinski centar, a to je prednost blizine Beograda od 118 kilometara. U ovom trenutku, Divčibare ne doprinose značajnije rastu turističkog prometa, ali uz Sokobanju i Palić, predstavlja važan budući turistički centar, u koji država želi da ulaže.
Razvoju turizma u Srbiji mogle bi da doprinesu i "senior kartice" koje koriste beogradski penzioneri. Uskoro bi ovaj projekat mogli da preuzmu i drugi gradovi, a trenutno se radi na pregovorima sa banjama koje bi dale određene popuste za najstarije sugrađane. To sve neće imati veze sa državnim projektom razvoja turizma i podelom vaučera u vredsnosti od 5.000 dinara, kojih će ove godine biti 80.000.
- Svi dogovori su stvar poslovne politike sa banjama i to nema nikakve veze sa našim vaučerima - objasnio je Ljajić. - Pojedine banje i sada daju određene popuste turistima koji dođu sa vaučerom.

SI-EN-EN NAS PREPORUČUJE
SRBIJA se na listi američke televizijske mreže Si-En-En našla na listi 18 turističkih odredišta koje treba posetiti u 2018. godini i to kao jedina zemlja iz regiona.
- Srbija je kao turistička destinacija "kaskala" za nekim drugim zemljama koje su nekada činile Jugoslaviju, što se naročito odnosi na hrvatsku i crnogorsku jadransku obalu - poručuje Si-En-En. - Ali ne dugo. Posetioci počinju da dolaze u ovaj uglavnom neotkriveni ugao regiona, privučeni izuzetnim prizorima, bogatom istorijom, vrednošću onog što dobijaju za svoj novac i - obiljem sira.
NIkola
05.01.2018. 15:36
Izgleda da u Srbiji žive samo penzioneri. Ne sećam se da ste omogućili neke benefite nezapolsenim licima. Verovatno što imaju dovoljno love pa im ništa u životu ni ne treba. Smešno je to što nezaposleno lice plaća markicu svakog meseca a penzioner jednom godišnje 400 dinara. Onaj koji ima prihod svakog meseca ne plaća, a onaj koji nema plaća. Prosto živimo u zemlji paradoksa
@NIkola - Penzijoneri su godinama radili i stekli svoja prava , a ti bato podvi rukave i prihvati se posla , a ne da lenčariš i kukumavčiš !!!
Komentari (2)