Rashlađenje i za male pare

B. CARANOVIĆ

20. 08. 2017. u 22:54

Grad pod Bukuljom krcat posetiocima iz naše zemlje i inostranstva

Расхлађење и за мале паре

NE samo zbog Bukovičke banje, čuvenog parka i svežeg vazduha sa Bukulje, već i zbog velikog broja odličnih lokacija za izlete u okolini, Aranđelovac je već niz godina jedna od top lokacija domaćeg turizma. U julu i avgustu su po pravilu najveća poseta, jer se tada održava tradicionalna manifestacija "Mermer i zvuci". I ove sezone, smeštajni kapaciteti gotovo da su krcati, a ugostiteljima je uveliko išlo naruku ovogodišnje pakleno leto.

Ovaj ljupki, za mnoge očaravajući gradić, u srcu Šumadije, na samo je sat vremena vožnje kolima od Beograda. Autobusom se stiže za sat i po, a cena povratne kate je oko 700 dinara. Bolje je doći svojim prevozom, jer osim brčkanja u akva-parku hotela "Izvor", rashlađenje se može naći i na nekoliko obližnjih izletišta - jezeru i bazenu u selu Garaši, luksuznim bazenima u selu Orašac, kao i kupalištu u Topoli. Osim toga, u samom gradu može se kupati u restoranskom bazenu, pod samom Bukuljom. Raspon cena ulaznica je raznolik, pa svako može da pronađe zabavu shodno svom budžetu.

Za one koji bi radije da šetaju nego da se kupaju, izbor je opet raznolik. Preporuka je meštana, a naročito onih koji prvi put kroče u Aranđelovac, šetnja parkom Bukovičke banje i odmaranje u nekom od ušuškanih kafića u samom parku. Penjanje kozjim stazama uz Bukulju česta je avantura turista. Sa osmatračnice na njenom vrhu "puca pogled" na gotovo celu Šumadiju.

Posebna draž su etno-restorani i apartmani u podnožju Bukulje, okruženi zelenilom i sa odličnim pogledom na grad. Na ovom potezu se nalazi i konjički klub, gde osim časova jahanja, mališani po simboličnoj ceni mogu da jašu konje kratkom trasom.

Na pola sata vožnje, u Topoli, nalazi se zadužbina Karađorđevića. Na brdu Oplenac, sagrađen je Mauzolej dinastije. U sklopu posete, po ceni od 400 dinara po osobi, mogu da se obiđu i vinogradi kneza Aleksandara Karađorđevića, rodna kuća kralja Petra Prvog Karađorđevića, kao i memorijalni kompleks i crkva.

Na samom ulazu u grad je Orašac, kulturno-istorijska celina posvećena Prvom srpskom ustanku. U tzv. Karađorđevom gradu, mogu se videti ostaci utvrđenja iz Prvog srpskog ustanka, memorijalni kompleks - spomen-obeležje u Marićevića jaruzi, Crkva Svetog Vaznesenja Gospodnjeg, škola "Prvi srpski ustanak", spomenik voždu Karađorđu i muzej.


ULAZNICE

ULAZNICE na bazene niže su u toku nedelje i ako se odlazi posle 15, ili 16 časova, dok je vikendom ulaz malo skuplji. Cene se kreću od 200 do 1.000 dinara po osobi. Risovačka pećina, na samom ulazu u grad, otvorena je svakog dana od 9 do 17 časova, a ulaznica košta 150 dinara. Ako se posete i Muzej i pećina Risovača, cena ulaznice je 200 dinara.


SMEŠTAJ

OSIM smeštaja u renoviranom, luksuznom hotelu "Izvor", prenoćište može da se nađe i u lepo uređenim privatnim apartmanima. Cene u njima su od 10 evra pa naviše. Pravilo je da cena pada za veći broj noćenja, dok će vikend turisti morati da plate više.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

SMOKI

24.08.2017. 07:45

Ko i ZASTO ovako debelo LAZE? Pa same fotografije pokazuju da je bivsa BANJA upropascena jer vise NEMA status BANJE. Divni nekada prepun park turista sada zvrji gotovo PRAZAN. Hotei istorijske vrednosti cekaju milostinju nesposobne administracije.Hotel IZVOR sam po sebi je nepristupacan prosecnim turistima i mestanima. Koja je svrha ovakve obmane javnosti? Zasto NOVOSTI slobodno ne objave postene i iskrene komentare.U svim desavanjima u Srbiji NEMA Arandjelovca. ZASTO?

подршка

24.08.2017. 17:06

'Нешто не ваља у Аранђеловцу, иако је уопштено чланак тачан. Неко не ради свој посао добро, Старо здање пропада на нецивилизован начин и за то треба неко да одговара. Власник х. Извор је нудио да га купи и направи хотел, али, социјалистички мозгови су се успротивили. И, уместо још једног хотела попут Извора, имају ругло и губитак зараде већ годинама.Дајте човеку услове за обнову и нека ради оно што зна добро.