Josip Broz dobar za turizam skroz (FOTO/VIDEO)
21. 07. 2017. u 23:59
Socijalističko nasleđe SFRJ je sve veća atrakcija za goste iz inostranstva

Foto: M. Labudović
PLAVI voz, Tito i SFRJ su, svidelo se to nekome ili ne, ogroman turistički potencijal, koji se i dalje ne koristi dovoljno.
Tako je pre nekoliko dana salon "Šarl de Gol" u Plavom vozu ostavio australijske goste bez daha, a susret s "Titom" izazvao buru emocija među ovim turistima koji su došli na balkansku turneju koja traje mesec dana. Tito je za mnoge goste brend ovog prostora, a u agenciji "Balkan travel centar" su shvatili da interkontinentalne turiste u Srbiju najlakše mogu da dovedu kroz balkansku turu.
- Sveobuhvatan pogled na Balkan kroz nekoliko zemalja je izuzetno privlačan putnicima koji dolaza izdaleka, a naša socijalistička prošlost im je veoma interesantna - kaže Bojan Unković iz "Balkan travel centra".
Turiste iz Kine, Amerike ili Australije zanima sve u vezi sa SFRJ, i to treba i da im prodamo. Plavi voz je prava ekskluziva i ima izuzetan potencijal, čak i među našim ljudima, i šteta je što nema redovne polaske, bar jednom mesečno.

Australijski turisti se prvi put voze Plavim vozom. Pošto su prethodnog dana, kada su posetili Muzej istorije Jugoslavije i Titov grob, pokazali zavidno znanje o njegovom životu i SFRJ, odlučili smo da ih iznenadimo.

Iznenađenje je uspelo, jer su s pažnjom razgledali Titov apartman, kancelariju, sobu za sastanke, vagon za ručavanje i salon "Šarl de Gol", u kojem general nikada nije bio, ali jeste engleska kraljica Elizabeta. Oni su u Plavom vozu kompletirali priču koju su započeli u Muzeju istorije Jugoslavije. Ovaj muzej je od početka godine već obišlo 59.000 ljudi, što ne čudi, jer je reč o najposećenijem muzeju u Srbiji, koji godišnje ugosti više od 120.000 posetilaca.

- Muzej Jugoslavije je bez sumnje specifičan, jer se nalazi na delu rezidencije doživotnog predsednika Jugoslavije Josipa Broza Tita - kaže Ana Radić, portparol Muzeja. - Od ukupnog broja poseta, stranci čine 70 odsto, a 30 odsto gosti iz bivših republika Jugoslavije. Turisti koji posećuju Muzej su iz celog sveta, a u poslednje dve godine najviše iz Kine, Amerike, Rusije i zemalja Evropske unije.

Nekoliko agencija nudi pešačke "komunističke ture" po ugledu na Berlin, Budimpeštu, Prag ili Moskvu. Turisti mogu i "tristaćem" ofarbanim u boje trobojke da razgledaju mesta koja su bili stubovi države SFRJ, a na turu ih vodi Holanđanka Lizi Mae, koja se skrasila u Beogradu.

Zanimljivo je i da Holanđanin Rald der Zijden više ceni brutalističku arhitekturu prestonice od samih Beograđana. Naime, on svakodnevno organizuje biciklističke ture do novobeogradskih bisera.

LUKSUZNI KUPEI
ORIGINALNA kompozicija Plavog voza imala je 30 vagona i s maršalom je prešla 600.000 kilometara. Kada je putovao, obično bi još u depou legao i, kada zaspi, mašinovođa bi tiho krenuo na put. U svakoj većoj stanici nalazila se rezervna lokomotiva, a Plavi voz nikada nije čekao signal.


Igor
22.07.2017. 00:29
Ustostrucite cene karata a novac saljite srpskim porodicama ciji su sinovi golobradi terani na sremski front od strane tog zlotvora. !
@Igor - A mogli bi i da se prodaju i jagnjeće brigade, jedine brigade protiv kojih su se ravnogorci uspešno borili. Pare bi mogle da idu nasledicima žrtava u Vraninću.
Plavi voz je ogroman potencijal,i stvarno neznam zasto je parkiran u garazi i samo sluzi za iznajmljivanje.ocigledno davu zeleznicama niko od direktora neume da prepozna potencijal voza.
@Dejan - Sacuvaj Boze, otkad je za zemlju u kojoj ne funkcionise 50% staroizgradjenih pruga ikoji voz "potencijal"?
kakav komunistički cirkus.komunisti će zaviti u crno ovaj narod.samo se zlikovci hvale zlikovcem.
Komentari (21)