Budva: Zaleđe rivijere po meri porodice
26. 06. 2017. u 23:07
Planinski predeli iznad Crnogorskog primorja mame turiste nesvakidašnjom ponudom. Noćenje u etno-kućama od 15 evra

Foto N. Fifić
LETOVANjE na planini, uz šum mora i toplu mediteransku klimu. Jedinstvo kamenitih zaselaka i moderne primorske metropole. Budva sa okolnim mestima, osim čuvene obale Jadrana i noćnog provoda, nudi i još nedovoljno poznat i istražen seoski turizam, sa povoljnim smeštajnim kapacitetima.
Etno-sela sa svojim konobama, u zaleđu budvanske rivijere, godinama privlače sve veći broj posetilaca željnih odmora daleko od vreve sve urbanizovanije Budve. Na samo pet do 10 kilometara od peščanih plaža, u selima na nadmorskoj visini i do 800 metara, gde slani miris mora dopire i meša se sa aromama četinara, bekstvo od asfalta i letnje žege traže uglavnom porodice sa malom decom, ali i mladi parovi.
Ugostitelji "ušuškanih" brdskih sela iznad Budve - Čelobrdo, Pobori i drugih, turiste privlače specifičnim konceptom, spojem toplih sunčanih dana na plaži i svežih večeri na čistom planinskom vazduhu. Vrata svojih kamenih kuća, mestimično sa pogledom na Jadransko more koji puca do horizonta, domaćini otvaraju ljubiteljima prirode i istorije ruralne Budve.
Na svakom koraku - maslinjaci, koje je u davna vremena svaki pripadnik primorskog plemena Paštrović morao da poseduje kako bi stekao pravo na ženidbu. Porodice koje su odlučile da se vrate na svoja vekovna ognjišta, preurede ih u bungalove i prime goste, mahom se bave i stočarstvom i poljoprivredom.
Tako, na međi primorskog i planinskog područja, osim životinja, uzgajaju južne i kontinentalne biljne kulture - smokve, masline i vinovu lozu, ali i kruške i jabuke, pa od sopstvenih proizvoda pripremaju tradicionalne specijalitete mediteranske i balkanske kuhinje. Posle predjela od vrhunskih sireva, pršuta, maslina i domaćeg crnog vina, na trpezi se mogu pronaći brojni riblji i mesni gurmanluci, pečenje ispod sača, makarule sa pašticadom - svojevrsna testenina sa mesom, domaće mleko, proja i pogača.
Posetiocima željnim šetnji i planinarenja dostupne su brojne obezbeđene staze, poput Primorske planinarske transverzale, koja se proteže celom dužinom brda iznad obale. Prolazeći obroncima Lovćena, ona jednim delom prati stari austrougarski put, nastavljajući preko Paštrovske gore prema planini Rumiji, na krajnjem jugu crnogorskog primorja.
Kulturno bogatstvo ovog kraja predstavljaju brojni srednjovekovni manastiri poput Praskvice, do koje se do Čelobrda dolazi čuvenim Jegorovim putem, koji je jednoruki ruski monah Jegor Stroganov, prema predanju, deset godina klesao u kamenu. Jedinstvenom pešačkom turom mogu se obići i manastiri Vojnići i Duljevo, kao i Rustovo, ženski manastir u kom monahinje od ručno ubranog lekovitog bilja pripravljaju prirodne meleme i kozmetičke proizvode.
veteran, ratni
26.06.2017. 23:27
Srbi drže do higijene i ne idu u CG na more. Zato vam uzalud reklame.
grčka ti je simbol čistoće, haha
@Jery - kad štrajkuju komunalne službe je čistije nego kod vas kad je redovno stanje... More da ne pominjem.
@Jery - Jeste
Pozdrav sa Tasosa!!!
Komentari (7)