Letovanje može i za samo 69 evra
25. 02. 2017. u 22:15
Najtraženija destinacija na Sajmu turizma je Grčka, a gosti se vraćaju i u Tursku. Prodaja aranžmana veća za sedam odsto nego lane

GRČKA je i dalje najtraženija na ovogodišnjem Sajmu turizma. Agencije daju i do 50 odsto sajamskog popusta na aranžmane, a među destinacijama koje se opet traže jesu Turska i Egipat. Cene aranžmana kreću se od 69 evra za desetodnevni odmor na Halkidikiju, pa do 15.000 evra dnevno u luksuznim hotelima na Maldivima. Najskuplji i najjeftiniji aranžmani uvek prvi "odu".
Kako nam je ispričao Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija, posećenost sajma je bolja nego prošle godine, a kada je reč o prodaji aranžmana ona je povećana za sedam odsto u odnosu na 2016. Najviše ljudi očekuje se tokom vikenda. I dok Grčka nema premca, raste interesovanje za Tursku, Egipat, ali i za Tunis. Bugarska i dalje drži dobar broj gostiju iz Srbije, zbog odnosa cene i kvaliteta. Samo je prošle godine u Bugarskoj letovalo između 70.000 i 100.000 naših građana.
Konkurencija na sajmu je velika, pa se agencije međusobno "utrkuju" dajući što bolje popuste. Ipak, Grčka je za ovu godinu spremila iznenađenje, pa je podigla cene i za 50 odsto, dok su mnogi hotelijeri u Turskoj spustili cene za oko 40 odsto. Interesovanje vlada i za odmor u Španiji i Italiji. Kako kažu u agencijama, mnogi koji su prošle godine Tursku zamenili ovim mediteranskim zemljama nisu bili preterano impresionirani.
- U predsezoni imamo aranžmane za Tursku već od 280 evra, u hotelima sa četiri zvezdice, sa avio-prevozom - rekao nam je Branko Malek iz agencije "1A travel". - Hoteli sa četiri zvezdice, "ol inkluziv" i avio-prevoz sa taksama idu od 370 evra. Putnici se opet vraćaju i rezervišu Tursku i situacija je bolja nego lane. Imamo ponude i za Kipar, a aranžmani za turski deo su traženiji i drastično jeftiniji.
Ponuda za Grčku ima najviše, pa zato treba dobro i detaljno obilaziti štandove. Mogu da se nađu aranžmani za grčka ostrva sa avio-prevozom, koja su jeftinija od Halkidikija autobusom. Ipak, često, kažu stručnjaci u agencijama, cena najbolje odslikava i kvalitet smeštaja. Ne može se očekivati neki luksuz za malo novca.
- U predsezoni imamo u ponudi apartman na Krfu, deset noći, autobuski prevoz za 79 evra, a ista ta vila u sezoni košta 259 evra - ispričala nam je Marina Petrović, direktor prodaje u "Belviju". - Početak juna, na Krfu, u apartmanima, deset dana avionom i s aerodromskim taksama može da se nađe za oko 190 evra. U sezoni je taj aranžman oko 367 evra po osobi. Nei Pori u predsezoni, deset dana, najam apartmana i autobuski prevoz košta od 69 evra, a Neos Marmaras na Sitoniji, polovinom juna, oko 200 evra. Odmor na Kritu, u hotelu sa tri zvezdice, polovinom juna za polupansion je oko 438 evra za deset dana. Tražene su i Sicilija i Španija. Desetodnevni aranžman na Siciliji, u hotelu sa tri zvezdice, polupansion i avio-prevoz košta od 500 evra.
Najam četvorokrevetnog apartmana, 10 dana, u Haniotiju, kako su nam rekli u kompaniji "Ariva", u junu mesecu košta od 330 evra. U sezoni ta cena ide i do 800 evra. Pefkohori je nešto povoljniji, pa najam trokrevetnog studija za 10 noći u sezoni izađe oko 565 evra.
Dobar deo Srba letuje i u Bugarskoj. Prema rečima Zlatana Savkovića, iz agencije "Fibula", hotelski smeštaj sa tri zvezdice, u Sunčevom Bregu, mestu koje najviše posećuju naši ljudi, košta od 15 do 20 evra dnevno, i uključuje noćenje sa doručkom, dok hoteli sa kategorijom više, "ol inkluziv", košta u sezoni 53 evra dnevno, po osobi.
Ponudu je predstavila i Hrvatska. I dok se severni deo obale "ne reklamira" mnogo, jer dobar deo građana Srbije se odmara u Istri, ove godine akcenat je stavljen na Makarsku rivijeru i Dalmaciju.
LIČNI BATLER
NAJVIŠE se isplati odmor u hotelima sa pet zvezdica u Turskoj, ukoliko se odabere ova destinacija, jer hotelijeri nude popuste i do 50 odsto, objašnjava Zlatan Savković iz agencije "Fibula". Tako, cena za desetodnevni odmor, u prosečnom hotelu sa pet zvezdica, "ol inkluziv", uz avio-prevoz i takse, izađe oko 440 evra. Oni luksuzniji su od 600 evra.
- Najluksuzniji hotel u Turskoj koji imamo je "Maks rojal" u Kemeru, gde odmor u julu, sa avio-prevozom, košta 3.800 evra po osobi - kazao nam je Savković. - On ima specijalan "ol inkluziv", gde svaki gost ima svog batlera.
SOBE U CRNOJ GORI OD ŠEST EVRA
CRNA Gora destinacija je gde naši građani rado provode letnji odmor. Cene smeštaja u Herceg Novom, u vansezoni, kreću se od šest do 10 evra za sobe, od 25 do 50 evra za najam apartmana, a polupansion u hotelima sa četiri zvezdice je od 50 do 80 evra. U sezoni, odmor u Kotoru u privatnom smeštaju košta od 15 evra dnevno, dok za hotele treba izdvojiti od 60 do 800 evra na dan.
Privatni smeštaj u špicu sezone, u Budvi, košta od 18 evra, apartmani od 44 evra, a noćenje sa doručkom u hotelima sa četiri zvezdice i do 259 evra dnevno. Odmor u Baru je nešto povoljniji, pa je noćenje u sezoni u privatnm smeštaju od šest do 25 evra.
VASKE
25.02.2017. 23:11
Sav taj luksuz koji agencije nude, prosečan turista ne konzumira ni 50% od ponude, a plati jako dobru cenu. Po meni je Grčka prava turistička destinacija, ma gde se uputili iz više razloga, prirodno lepa zemlja, ljubazni domaćini i cene su ok. Sve drugo jeste na prvi pogled lepo, ali preskupo.
@VASKE - Ne volim agencije jer prvo, ne smatram odmor uopste ako ne idem kolima. Nema sanse da idem busom ili avionom, ma koliko kostalo. srecom, vozim na plin, pa malko ustedim:) preko bukinga sam nasao za evra po coveku 15 nocenja na jugu grcke. Jeste to 800 evra po coveku za 15 nocenja sve ukupno sa svim troskovima, ali brate svoj si gazda, ides gde hoces, kad hoces, kolko hoces i nema sitnih slova kao u agenciji i placas tek nakon prve noce u smestaju. Nema nista unapred sem online uplate za trajekt
Kakva crna Turska, tamo je sve osim sigurno!
U Crnu Goru ni badava ne bi isao na letovanje.
Komentari (4)