Srbija za Izraelce obećana zemlja (VIDEO)
09. 01. 2017. u 22:54
U Beograd već mesecima dva puta nedeljno stiže na stotine turista iz Tel Aviva. Oduševljeni cenama, zajedničkom istorijom, prirodom, šopingom i najviše toplim dočekom
PRAVA navala izraelskih turista na Srbiju traje već dva meseca, a najveći broj gostiju tek se očekuje od marta. Pristupačne cene, zajednička istorija, bujna vegetacija i, kako kažu, topao i gostoprimljiv srpski narod učinili su da Beograd postane pravi turistički hit u Izraelu. Kada se tome doda ciljana kampanja Turističke organizacije Srbije, ne čudi što pored "Er Srbije", jevrejske goste dovode i dve izraelske čarter-kompanije - "Arkija" i "Izra er".
- Dva meseca, na moje veliko zadovoljstvo, vodim "bitku" sa najezdom izraelskih turista - kaže Davor Salom, jedini vodič na hebrejskom jeziku. - Dva puta nedeljno stiže po stotinu turista iz Tel Aviva. Neprestano dolaze i individualni gosti. Pravu navalu treba očekivati tek od marta i aprila, kada su se već najavile firme, sindikati i druge grupe iz Izraela. Srbija je hit u tamošnjim medijima, svi pišu o nama, a naročito se naglašava dobar provod u Beogradu. Dešava se da turisti dolaze apsolutno upoznati sa srpskom prestonicom i pitaju me za kafane za koje ni ja nikada nisam čuo! Cene su im toliko pristupačne da polovina žena umesto na razgledanje Beograda ode u šoping! Njihove prosečne plate su oko 2.000 evra.
Salom Izraelce obavezno vodi u Novi Sad, Sremske Karlovce, Topolu i Oplenac. Ovi turisti vole da se slikaju i bez obzira na godine svi su na društvenim mrežama, pa odmah kače slike, njihovi prijatelji vide da im je lepo, pa i oni žele da dođu.
- Iako su često kruti, u Srbiji su Izraelci neprestano nasmejani, jer su oduševljeni time koliko smo mi gostoprimljivi. Kažu i da smo lepi - uz osmeh ističe Salom. - Sve ih zanima vezano za Srbiju. Ovo nisu turisti koji samo slušaju, pitaju me sve, o tranziciji, kolike su plate, o političkoj situaciji, kako živimo... Kažu da im je naš način života fantastičan.
Tokom razgledanja Beograda idu na Dorćol, do spomenika Menora u plamenu, Zemuna, ali i do Kuće cveća, Hrama Svetog Save i drugih turističkih atrakcija.
ZEMUNSKO GROBLjE
DAVOR Salom je živeo u Izraelu, odlično govori jezik, fantastično poznaje istoriju i važi za jednog od najboljih jevrejskih vodiča u svetu.
- Kroz čitavo putovanje spajam istoriju Srbije sa Jevrejima - ističe Salom. - Znaju da smo zajedno dosta patili, da u Srbiji ima sinagoga, ali je pravi šlag na torti kada čuju da su na Zemunskom groblju sahranjeni baba i deda Teodora Hercla, osnivača Izraela. Takođe, u Zemunu postoji ulica rabina Jahude Alkalaja, koji je propovedao da treba otići u Izrael.
NikolaBGD
09.01.2017. 23:09
Jos su nam jevreji falili , imamo muslimane iz afrike, hrvate, bosnjake, mudzahedine , rome i jos ovi da dodju, vrh. Izgleda da ce srbi biti manjina u srbiji, ili kao obicno, ovo na kraju nije nasa zemlja nego zemlja manjina.
@NikolaBGD - Procitajte clanak jos jedanput. Molim vas. Radi se o turistima, kojih (nadam se da ste i vi istog misljenja) nikada nije dosta.
@NikolaBGD - Шта се тачно бојиш да ће ти туристи узети ? Израел је помагаи и Републици Српској и СРЈ током рата.
@NikolaBGD - kamo srece, sredili bi nam drzavu za par godina. ovako nam ostaje da trpimo ove dosljake, migrante iz okolnih zemalja(Karadjordjevici, Broz, Milosevic, Tadic, Vucic) koji vladaju Srbijom zadnjih 100 i kusur godina(izuzetak je jedino Kostunica) kojima ova zemlja dodje k'o neki plen i koju nikad nece osecati kao svoju(zato im ni ne pada tesko da je unistavaju i pljackaju).
@NikolaBGD - pogledaj odakle su tvoji i kada stigli u Srbiju. U dve seobe pod Arsenijem trećim i Arsenijem četvrtim, Srbija se potpuno ispraznila. Posle Berlinskog kongresa je opet počela da se puni. Pogodi odakle. U pravu si, najviše iz Crne Gore i Hercegovine, ali i Dalmacije, Slavonije... Čuveni Gvozneni puk, najvećim delom doseljenici ili potomci doseljenika iz Crne Gore i Hercegovine. Pa ti vidi... Neznanje nije opravdanje.
Komentari (33)