Šetnja ledenim dinama na severu Bačke

Boris Subašić

24. 12. 2016. u 23:20

Subotička peščara i Ludoško jezero privlačni su za posetioce i tokom zimskih meseci. Za treking zaleđenom ravnicom vlada sve veće interesovanje. Bez napora se prelazi i najduža pešačka staza od 20 kilometara

Шетња леденим динама на северу Бачке

foto Boris Subašić

TRSKE optočene filigranom inja, koje šušte nad mlečnom ledenom pločom Ludoškog jezera, prava su muzika zimske magije na severu Bačke. Ona se oseća sve vreme šetnje kraj jezerske obale, od sela Hajdukovo, putem kraj živopisnih kućica i salaša, a zatim širokim stazama kroz visoke borove šume do jezera Tresetište koje je leti raj za pecaroše. Zimi izletnicima lepo služi da se odmore i prezalogaje u lepo uređenom ambijentu s klupama. Kao i da se svađaju s grlatim guskama koje se ljute na nezvane goste.

Šume prestaju na ivici stepskog pejzaža nekadašnjih vinograda na periferiji Palića, koji su privatizovani, a zatim uništeni radi eksploatacije peska.

Da za treking zaleđenom ravnicom vlada veliko interesovanje, pokazalo se i prošlog vikenda kad se tražilo mesto više u akciji koju je organizovao beogradski Planinarski klub "Policajac - Josif Pančić", uz pomoć ljubaznih domaćina, planinara subotičkog "Spartaka".

Omiljena staza izletnika počinje iz Hajdukova, sela na oko sedam kilometara od Palića i vodi uz Ludoško jezero koje spada u eolske, ili u prevodu "vatrene" tvorevine, jer je njegovo korito u davnoj prošlosti među dinama Subotičke peščare izdubio vetar. Ono se nalazi na nadmorskoj visini od celih 98 metara, plitko je, razuđeno i puno života i ptičjeg cvrkuta od proleća do kasne jeseni.

U ovim ledenim danima pod tmurnim nebom Ludoško jezero deluje usnulo i bajkovito dok nad njim lelujaju melanholične duge trske iz kojih su se tokom zimske sezone iselili mnogobrojni i raznovrsni pernati stanari. Sada češće pevaju neke druge ptice koje se gnezde u okolnim toplim salašima -restoranima gde rado zimuju grejući se uz ribu i vino.

Koračajući preko zaleđenog peska, stazom kroz borove šume koje su zasađene da spreče njegovo dizanje i širenje, bez napora se prelazi i najduža pešačka staza od 20 kilometara. Oni s manje kondicije ili više sklonosti ka toplim ugostiteljskim predelima stižu kraćim ali jednako zanimljivim putem ka Paliću. Tamo ih pak često iznenade vrele cene, bar ako govorimo o prosečnim srpskim platišama.

Oni koji su došli da vide nešto više od kafanskog enterijera neće propustiti da prođu tihom romantičnom stazom kroz park pokriven čipkom mraza, a zatim i kraj zaleđenog Palićkog jezera i lepih kitnjastih građevina. Veče je vreme kad mraz steže i prosto tera posetioce na toplija mesta, sve do Subotice.

A u njoj je teško odoleti veseloj vašarskoj atmosferi prednovogodišnjeg sajma gde ima svega i svačega na centralnom gradskom trgu i uživanju u šetnji pod lepo osvetljenim starim kitnjastim zgradama. Uostalom, to utiče da još prijatnije deluje odmrzavanje u nekom od mnogobrojnih ugostiteljskih objekata.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije