Lusteri od sablji i podzemni hramovi

Boris Subašić

05. 09. 2016. u 22:22

Gradić u srcu Rađevine čuva dve izuzetne crkve koje su istovremeno i muzeji. Svetinje posvećene srpskim vojnicima koji su stradali u Prvom svetskom ratu

Лустери од сабљи и подземни храмови

Foto: Boris Subašić

LEPI gradić Krupanj pod podrinjskom planinom Jagodnjom ima dve jedinstvene crkve koje su istovremeno i spomenici, muzeji i same po sebi umetnička dela. U samom centru spokojne varoši, kraj široke pešačke zone s mnoštvom kafanica i lokala u starim zgradama, nadnosi se monumentalna spomen-crkva Svetog vaznesenja, rad arhitekte Momira Korunovića.

U njoj svetla blistaju s lustera i svećnjaka izrađenih na osnovi od sabalja, granata i mitraljeske municije zarobljenih od autrougarskih zavojevača u Velikom ratu. Crkva je spomenik srpskim vojnicima koji su u jesen 1914. tokom dvomesečenih bespoštednih borbi na Podrinskim planinama podneli neopisive žrtve i zaustavili drugu austrougarsku ofanzivu na Srbiju. Bitka na planinskom vrhu Mačkov kamen je zvanično najkrvavija u Velikom ratu, kad se posmatra broj poginulih na površini bojišta. Od 15. do 22. septembra 1914. na malom platou život je izgubilo oko 8.000 srpskih vojnika, a austrugarske žrtve su bile značajno veće.

- Samo 21. septembra Mačkov kamen je četiri puta prelazio iz ruke u ruku. Sledećeg dana, Austrijanci su na bojnom polju izbrojali oko 1.200 svojih vojnika među 2.000 poginulih - kaže mr Dragan Krsmanović. - Srpski artiljerci su poslednje granate ispaljivali nastupajući sa streljačkim strojevima, a onda su jurišali s bombama i bajonetima.

Spomen-kosturnica mučenika s Mačkovog kamena nalazi se na samom planinskom vrhu do koga vodi put koji neki prelaze vozilom, a drugi kao hodočasnici, peške. Više od 70 lobanja se čuva i u kripti Vaznesenske crkve u Krupnju, koja je otvorena i predstavlja jedinstven muzej.

Samo kilometar dalje, na obronku brda na periferiji Krupnja nalazi se još jedan crkveno-muzejski kompleks, Dobri potok. Njegov centralni deo je najstariji hram Rađevine, posvećen Uspenju Presvete Bogorodice. Iako je reč o crkvi brvnari, ona ima visokotehnološku opremu koja iznenađuje posetioce. Čim gost kroči u hram, senzori aktiviraju muzičke uređaje i začuje se predivno pojanje, iako u njega hor ne bi imao gde ni da stane.

ČUDO U POTOKU

PREDANjE tvrdi da je crkva u Dobrom potoku u stvari počela da se gradi na krupanjskom visu Lazarici, ali što bi za dan neimari sazidali, noću je nestajalo.

Tražeći kamen kojim je bila ozidana osnova zgrade graditelji su jedne večeri pronašli cele temelje na mestu koje im je ukazalo upaljeno kandilo, u Dobrom potoku.

Crkva je okružena mnoštvom brvnarica koje u sebi kriju muzeje, od onog posvećenog deci, preko pčelarstva, zanata - do lova. Deo dobropotočkog kompleksa je i srednjovekovno roblje Dubrovčana koji su ovde imali koloniju, kraj bogatog rudnika srebra. Najveća dobropotočka atrakcija su podzemni hramovi u starim rudničkim oknima posvećeni Svetom Prokopiju i Svetoj Paraskevi. Autor ovog jedinstvenog kompleksa je sveštenik Aleksandar Đurđev, koji je i istoričar, etnolog, publicista, a kad zatreba i zidar.

Zabranjeno preuzimanje fotografija bez saglasnosti redakcije "Večernjih Novosti"

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

alex

17.09.2016. 05:27

@alex - Svasta, nikako ugoditi ljudima, ja bio DARODAVAN, dok ovih cak 27 izuzetno SEBICNI. Ne bi popu dali nista, pa ni "koske".Uf !