Odmor u laganom tempu

B. DABIĆ / S. BAJIĆ

06. 07. 2016. u 23:24

Bar, Lučki grad na primorju, pruža gostima mir i sigurnost u naseljima Utjeha, Kruče, Dobre Vode čak 90 odsto turista je iz Srbije

Одмор у лаганом темпу

KAKO njegovi žitelji ističu, Bar nije možda klasično turističko mesto ali s obzirom na činjenicu da opštinu godišnje poseti oko 140.000 gostiju, to ga čini jednom od glavnih turističkih destinacija u Crnoj Gori. To potvrđuje i Dragan Nikezić, dugogodišnji ugostitelj, direktor hotela "Sidro", koji naglašava da je Bar tranzitno mesto sa novim saobraćajnicama, najveća crnogorska luka i veza Crne Gore sa svetom.

- Prednost Bara u odnosu na recimo Budvu, Bečiće, Sutomore jeste neprikosnoveni mir - kaže Nikezić. - Lokali rade do čas posle ponoći, jer, noć je za odmor, a kafiće i klubove karakteriše kontrolisana jačina muzike, posebno u centru grada. Kod nas gost se oseća sigurnim, nema gužve i buke i može da se, pored odmora na plaži, posveti i kulturnim manifestacijama, kao što je, recimo, "Barski ljetopis". Takođe, noći su prijatne, nema ekstremno visokih temperatura i nisu nepodnošljive.

Šetalište na barskoj rivi, dugo gotovo dva kilometra, od luke pa na drugi kraj, do Šušanja, gotovo savršeno je uređeno, čisto i "zategnuto", protkano predivnim palmama i mnogobrojnim ukrasnim mediteranskim rastinjem, a osim toga nosi epitet vazdušne banje, tim pre što je uz samo more.

- Veliki broj gostiju, oko 60.000, od sredine aprila posećuje mesta u barskoj opštini kao što su Utjeha, Kruče, Dobre Vode. Čak 90 odsto tih turista je iz Srbije. S druge strane, problem su hotelski kapaciteti, ali tu je i privatan smeštaj. Ulaže se u turizam, a akcenat je posebno na sportskom turizmu. Onaj, takozvani klasični turizam traje u julu i avgustu, a s obzirom na to da Bar ima 285 sunčanih dana godišnje i da je jedan od najosučanijih gradova Evrope, postoje sjajni uslovi za sportiste. Pre svega klimatski za pripreme ekipa i sportista tokom čitave godine - ističe Nikezić.

HRANA I PIĆE U lokalima u centru Bara kao i u većini "plažnih barova", cene hrane i pića su ujednačene i, kako domaćini ističu, prilagođene standardu. U renomiranom i uvek posećenom "Sport kafeu" u centru grada, kafa košta evro, espreso je 1,20 evra, sokovi od 1,40 do 1,60 evra, domaća piva su 1,70 a strana dva evra, vino je 2,5 evra... Doručak košta od tri do pet evra, sendiviči, lepinje sa njeguškim pršutom su 2,80 evra, parče pice 1,50, pileća krilca i kobasice četiri evra, "pjat" je pet evra, a sve salate koštaju evro.

Česti gosti hotela "Sidro", čije su sobe i apartmani opremljeni krevetima dužim od standardnih, kao i pojačanom ishranom u restoranu, jesu i atletičari Emir Bekrić i Tatjana Jelača, fudbaleri Partizana sa školom fudbala, Dragutin Topić sa svojom akademijom atletičara, kao i sportisti iz BiH i Hrvatske. Razlog tome su sjajni uslovi za pripreme vrhunskih sportista na velikom broju uređenih otvorenih terena ali i predivan, kompletno opremljen sportski centar "Topolica".

CENE SMEŠTAJA OSTALE SU NA NIVOU PROŠLOGODIŠNjIH

Ležaj već od 5 evra

NA barskoj rivijeri cene u hotelima i privatnom smeštaju ostale su na nivou prošlogodišnjih. Najjeftiniji polupansion u hotelskom smeštaju iznosi 15 evra, dok se u hotelima visokih kategorija cena kreće oko 110 evra za dan. Cene u privatnom smeštaju su od 5 do 15 evra u sobama, a apartmani od 15 do 50 evra, što zavisi od kategorije i mesta objekta.

- Barsku opštinu je za 4 meseca 2016. godine posetilo 8.829 turista, što je za 14,17 odsto više nego u istom period prošle godine, a ostvareno je 77. 449 noćenja, što je za 13,52 odsto više nego u istom period prošle godine - navodi direktorka TO Bar Neda Ivanović. - U hotelima na barskoj rivijeri trenutno borave gosti iz Rusije, Amerike, Švajcarske, Ukrajine, Poljske, Nemačke, Francuske, Srbije, BiH, a ima i domaćih gostiju.

Iz Turističke organizacije kažu da su finansijski efekti, takođe, bolji. Do 31. maja evidentiran je rast ukupnih prihoda (100 odsto) od boravišne i turističke takse, a prihodi od članskog doprinosa su manji u odnosu na 2015.

U cilju bolje informisanosti turista i poboljšanja kvaliteta usluge u svim turističkim mestima u toku turističke sezone radiće 11 turističko-informativnih biroa. Otvoreni su i biroi u Sutomoru i Starom Baru. Od 15. juna počinju sa radom i TIB u Šušanju, Dobroj Vodi i Čanju.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (3)

veliki pjesak Bar

07.07.2016. 17:05

mozda na utjehi i u krucama srpski turisti cine 90% turista, a u dobrim vodama cisto sumljam da cine i 30 %, masu rusa, poljaka, ceha, madjara, svake godine u dobrim vodama sve manje turista iz srbije, a sve vise stranaca, kako god jako dobra sezona, a ni paradajiz nije skup!!

Srbadija Barska

08.07.2016. 23:05

@veliki pjesak Bar - Ti kao Malisor imaš strašne podatke... :)To možeš da pričaš onima koji ne znaju ali ja koji zivim na primorju to ne prolazi. Istina je da je sezona medju najgorim koje je Milonegro doživelo... :)Srbe su rašćerali, Ruse isto, ostali su samo oni koji moraju, a od ostalih nema ljeba. Sve u svemu usrali ste motku, iliti pritku od paradajuza... :)Srbima bi trebalo naplaćivati poseban porez, za glupost, ako podju na odmor u Milonegro ili u Cro...

neko tamo

08.07.2016. 23:59

@veliki pjesak Bar - poseban porez i naplatiti ko ide u tursku i bugarsku ako vec ide ovima za cg :) onda nemojte nigde ici sedite kuci i prespavajte celo leto...