Voz za obilazak Evrope
01. 04. 2011. u 12:13
„Interrejl“ karte za putovanje železnicom: Jeftinije za mlade i starije od 60 godina. Put se unapred planira
AVANTURISTI, koji u jedno putovanje žele da uklope nekoliko destinacija, uz pomoć „interrejl“ karata mogu da dođu i do najudaljenijih delova Starog kontinenta. Na ovaj podvig se najviše odlučuju mladi „bekpekeri“, koji na „pruzi“ ostaju i mesec dana.
Ipak, karte za međunarodnu železnicu popularne su i među onima koji žele da što povoljnije obiđu evropske metropole.
Karte
Kada se turisti odluče za putovanje „Interrejlom“, prvi korak je da izaberu vrstu karte. U ponudi je „global pas“, karta za celu Evropu, i „van kantri pas“, sa kojom mogu da obiđu jednu državu. Dalje treba da utvrde dužinu celokupnog puta i vreme provedeno u vozovima, jer od toga zavisi i koju će kartu uzeti.
Cene su različite za decu, mlade do 26 godina, odrasle, a posebna ponuda postoji za starije od 60 godina. Mogu da se kupe u JP „Železnice Srbije“ ili da se naruče direktno preko oficijelnog sajta „Interrejla“.
PUTOVANjE uz pomoć „Interrejla“ je izuzetno zabavno i raznoliko, ali je veoma bitno znati koliko je novca potrebno. Od velike je važnosti da se odmah sračunaju troškovi za rezervacije, karte, smeštaj i hranu. Tako, kalkulator kaže da za put vozom od 15 dana u zemlje srednje i južne Evrope, mladi od 25 godina, potroše 575 evra, ukoliko se hrane u fastfud restoranima, ne voze se najbržom prugom i odsedaju u hostelima.
Oprema
Kako tokom putovanja pomoću „Interrejla“ turisti provedu dosta vremena na pruzi i stalno nose prtljag iz jednog voza u drugi, najbolje je da kupe veliki izviđački ranac, koji će staviti na leđa. Oni koji se odluče za neki od kampova, kojih ima u okolini metropola, moraju da pazare i šator i vreću za spavanje.
Treba da vode računa da oboje ne bude previše glomazno, da bi mogli da ih zakače za ranac. Dobro je kupiti i gumenu podlogu za šator, da bi spavanje bilo što ugodnije.
Bezbedno
Ovakva vrsta putovanja je dosta nebezbedna, pa putnici moraju stalno da vode računa o ličnim stvarima i zdravlju. Pre nego što krenu treba da se osiguraju za sve dane puta, a najbolje je da novac čuvaju na deviznoj kartici, koju mogu odmah da ponište ako im je ukradu.
Bitno je i da ponesu osnovni probor za medicinsku pomoć, flastere, pilule protiv dijareje, mučnine i glavobolje, kao i sprej protiv insekata. U južnoj Evropi treba da piju flaširanu vodu i obavezno peru voće.
Važno je znati i da „interrejl“ karta važi samo u stranim zemljama, pa tako putnici moraju i da plate prevoz do granice, koji dobijaju upola cene.
Milan
01.04.2011. 14:28
bravo za tekst, samo jedna mala ispravka, kaze se bekpekeri, od engl. reci backpacker. pozz
Samo 575 evra za 15 dana u srednjoj i juznoj Evropi?? Komsije koji nemaju da plate struju i drva za ogrev ce sa radoscu poslati svoje omladince na put po Rumuniji, Madjarskoj, Poljskoj. Ovo je bas dobro resenje za nasu srednju u familijama gde su nezaposlena oba roditelja.Hvala za tekst!
Oni koji nemaju para ne treba ni da daju komentare jer je clanak objavljen za ljude koji mogu putovanje da priuste. Kukajte negde druge. Sto se tice evropskog putovanja; sta da idem i gledam Mc Donalds i Starbucks evropsku jednolicnu "kulturu" a de ne govorim o gedzavim drzavama poput poljske, madarske..sta tamo ima da se vidi?? isto, isto, isto i nista, ukljucujuci mentalitet. Ja bi pre otisao na primer na latino americku turneju sa jos malo vise para. Ali posto je ovde rec o evropi - ne hvala.
Komentari (3)