Zadrugarima i do 60.000 dinara
04. 10. 2019. u 08:16
Omladinske zadruge i dalje mnogima u srbiji jedini put do pristojne zarade
.jpg)
Sedište Omladinske zadruge "Čačak"
OMLADINSKE zadruge i dalje za brojne mlade ljude u Srbiji predstavljaju jedini način da dođu do zarade, pa makar to bilo i putem privremenih i povremenih poslova koje nude poslodavci. U zavisnosti od težine, vrste i složenosti posla, zadrugari mogu mesečno da zarade od 35.000, pa čak do 60.000 dinara mesečno, jer se zarade po satu kreću od 180 do 350 dinara.
Ranijih godina preko omladinske zadruge najčešće su nuđeni sezonski poslovi, sve do ove godine kada su poljoprivredna gazdinstva bila u obavezi da sama prijavljuju sezonske radnike, koji su, uglavnom, bili angažovani na berbi voća i povrća. Zadruge, ipak, i dalje nude poslove u preradi, kao i u proizvodnji (u hladnjačama), pa tako su najaktuelniji oni koji se odnose na prebiranje voća, selekciju, utovar, istovar...
Pročitajte još - Zadruge bi mogle da sačuvaju selo
- Nudimo razne poslove, od onih vezanih za ugostiteljstvo, poput kuvara i konobara, pekara, preko radnika u proizvodnji, pa do farbara. Pekare, recimo, stalno traže nove radnike - rekao nam je Dragan Cvijetić, direktor Omladinske zadruge "Čačak", preko koje je trenutno zaposleno oko 500 zadrugara, a tokom cele godine bude radno angažovano više od 2.000 njih. - Tu su i stalno aktuelni poslovi deljenja flajera, anketiranje građana, razne promocije, a naši zadrugari su uvek angažovani i na arheološkim iskopavanjima, koja obavlja čačanski Narodni muzej.
Fizički teži poslovi, poput onih na građevini, su, naravno, više plaćeni. Tako se za te fizički teže poslove plaća dnevnica od 3.000 do 3.500 dinara.
Cvijetić ističe da skoro polovinu njihovih zadrugara čine studenti koji sa strane dolaze u Čačak na studije.
- Ja sam došao iz Trstenika i ovde studiram Tehnički fakultet. Da bih mogao da se školujem, a da pritom poštedim roditelje velikog troška, moram da radim. Obratio sam se jednoj od zadruga u Čačku i ponudili su mi posao pomoćnog radnika u kuhinji. Odmah sam prihvatio, jer mi je odgovaralo i radno vreme, ali i zarada, koja može da izađe i na 40.000 dinara mesečno - ispričao nam je Miloš Stanić, student.
Pročitajte još - Domaćinima lakše kad se udruže
U Čačku je do pre pet godina radilo čak šest omladinskih zadruga. Trenutno ih je aktivno tri, ali vlasnici zadruga navode da jedni drugima nisu velika konkurencija, da posla ima za sve, kao i zadrugara.
Sve više posla u pekarama
.jpg)
LETOVANjE
NAJVEĆE intersovanje mladih za poslove bude preko letnjeg raspusta. Tada omladinci uglavnom traže poslove na kojima brzo mogu da zarade, i posle desetak dana napuštaju poslove, jer su posao tražili samo da bi zaradili za letovanje.
Cika Nele
04.10.2019. 10:10
A sto ne napisete da pored takvih "velikih" zarada istim tim zadrugarima nisu placeni troskovi staza, socijalnog i zdravstvenog osiguranja, penzioni fond, itd., jer to ni jedna omladinska zadruga u Srbiji ne uplacuje zbog velikog profita??? Ja sam 10 godina zivota ostavio po tim zadrugama, moja supruga 16... Ocigledno da ovakvim slobodama i nepostovanja zakona mnogi nece docekati penziju...
direktorova žena, svastika, tašta, otvori zadrugu i beri kajmak, a mladi - roblje bez r.staža!! I pitate se zašto mladi odlaze!
Komentari (2)