Oprema za dečji dispanzer u Kikindi
17. 08. 2019. u 08:14
Uskoro počinje Renoviranje stare zgrade dve zdravstvene službe u Kikindi. Novi su komplet za kiseonik, defibrilator, digitalna vaga...
.jpg)
Kompanija NIS izdvojila 17 miliona dinara
KOMPANIJA NIS je u okviru programa "Zajednici zajedno" za ovu godinu Domu zdravlja Kikinda odobrila 17 miliona dinara za obnovu zgrada dečjeg i školskog dispanzera i nabavku medicinske opreme i nameštaja, kao i sanitetskog vozila sa opremom za Hitnu službu.
- Na ovaj način biće sređene zgrade oba dispanzera, što je vrlo važno, jer su to objekti građeni početkom 20. veka. Predviđeno je krečenje i farbanje zidova, vrata, prozora i radijatora u svim čekaonicama i ordinacijama i sređivanje podova u oba dispanzera. U zajedničkom dvorištu planirani su sređivanje pristupnih staza i izgradnja rampe za invalide za dečju dispanzer, koje do sada nismo imali, a što je bila velika zamerka prilikom akreditacije ustanove. Od medicinske opreme biće nabavljeni digitalna vaga sa visinometrom, komplet za kiseonik, kao i hidraulične prese za zubne proteze. Na ovaj način poboljšaćemo primarnu i preventivnu zdravstvenu zaštitu dece - saopštila je dr Vesna Tomin, načelnica Službe za zdravstvenu zaštitu dece i omladine.
Za Hitnu medicinsku službu biće nabavljeno moderno sanitetsko vozilo sa automatskim sklopivim nosilom, kardiloškom stolicom, kiseoničkom instalacijom i defibrilatorom.
- Vozilo će biti namenjeno za transport dece do zdravstvenih ustanova u Novom Sadu i Beogradu. To je veoma važno, jer je postojeće staro već 10 godina, a novo će biti mnogo pouzdanije, komfornije i bolje za transport najmlađih pacijenata. Imaćemo i najsavremeniji defibrilator koji služi za spasavanje života, ali i za praćenje vitalnih parametara kod dece, tako da će usluga koju ćemo moći da pružimo biti mnogo kvalitetnija, jer naša služba ima kontakt sa tek rođenom decom, kao i tinejdžerima i adoloscentima - objasnio je dr Miloš Bajić, načelnik Hitne službe.
Aparat za kiseonik
.jpg)
Ova donacija za Dom zdravlja, a posebno za dva dispanzera i Hitnu službu, višestruko je korisna jer je, kako je naglasila dr Tomin, do sada bilo vrlo malo investicionog ulaganja u objekte, a oprema je obnavljana parcijalno i povremeno, pa lekari nisu mogli da prate savremene metode dijagnostikovanja i lečenja bolesti kod dece.
PROČITAJTE JOŠ: Od kiselog kupusa napravili brend
PREGLEDI
DEČJI i školski dispanzer imaju ukupno 11.000 dečjih kartona. U dečjem se godišnje obavi 51.770, a u školskom je prošle godine bilo 28 pregleda. Oko 700 pregleda odnosi se na pacijente do 19 godina.